Felçli fizikçinin beyni hack‘lenecek!

Felç olan ve vücut dilini de kullanamayan Hawking’in beynini ‘hack’lenecek.
 

Stanford Üniversitesi araştırmacılarının gelitiştirdiği proje, felç olan ve konuşma yetisini giderek kaybettiği gibi vücut dilini de kullanamayan Hawking’in beynini ‘hack’lemeyi öngörüyor.

Akademisyenlik kariyerinin yanı sıra, nöro-teknoloji şirketi Neurovigil’in de CEO’su olan Dr. Phillip Low’un başında olduğu araştırma ekibi, iBrain projesinde Hawking ile beraber çalışıyor.

Low ve ekibinin geliştirdiği iBrain, beyin dalgalarını bilgisayara aktararak, iletişim kurulabilecek bir araç haline getirmeyi amaçlıyor. Başa takılan siyah bir bant, çok sayıda sinir iletici (nöro transmiter) bulunduruyor.

DENEME NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?


iBrain, ünlü fizkçi Hawking için geliştirildiği için İngiliz basınında büyük merak uyandırdı. Telegraph gazetesi, gelecek ay Cambridge’de düzenlenecek Francis Crick Memorial konferansında iBrain’in denenebileceğini belirtti.

Cihazı Hawking üzerinde çok sayıda kişinin karşısında ilk kez kullanmayı planlayan Low, Telegraph’a, “Hawking’in vücudunu bypass’tan geçirmek istiyoruz. Aynısını beynine de yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

iBrain projesinin en az bir yıllık olduğunu belirten Low, geçtiğimiz yaz İngiltere’ye gelerek Hawking’e projesini sundu. Geliştirdikleri prototipi Hawking’e giydiren Low, fizikçiden tüm düşüncesini, “avucunda bir topu sıktığına odaklamasını” istedi. Buradaki amaç, Hawking’in düşüncelerinin, bir dizi sinyal aracılığıyla kelimelere aktarılıp aktarılamadığını görmekti.

Low, ilk denemelerin ardından New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Aldığımız sinyalde işimize yarayacak bir şey

olup olmadığına baktık. Aslına bakılırsa, sinyalde bir değişim gördük” dedi.

 

Kaynak: Haberturk Teknoloji
Tarih:
Hit: 1213
Yazar: Amd-xYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.