Fikrim Geldi Diyenlere

"Toplumun her kesiminden gelecek fikirler ve projeleri değerlendirip özgün ürünler geliştirerek üretmek" amacı taşıyan "Aklım Fikrim Merkezi" proje kabul etmeye başladı.

Türkiye'de proje geliştiren ancak gerekli finansman destek bulamayanların artık yeni bir şansları daha var: Aklım Fikrim Merkezi. Projesi, prototipi ya da geliştirilmiş bir ürünü olan herkesin başvurabileceği merkez, gelen önerileri değerlendiriyor ve umut vaat edenlerine gerekli finansmanı sunuyor.

Resimde soldan sağa sırasıyla; Kocaeli Üni. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk, Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, Aneltech Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baysan, Interpro Holding A.Ş. Genel Müdürü ve Yürütme Kurulu Üyesi Zafer Kurdakul, Yıldız Teknik Üni. Elektrik Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ataman'ı görüyoruz.

Türkiye'de yılda 300 olan patetnt başvurusu sayısını 2015'te 120 bine çıkarmayı, biliminsanı sayısının 2012 yılında 50 bine çıkmasına katkıda bulunmayı hedefleyen projeye ilk yıl 200 başvuru bekleniyor. Yine bir yıl içerisinde üretilmesi hedeflenen patentli ürün sayısı ise 10. Yılda 5-7 milyon YTL arası bir bütçe ayrılan proje kapsamında kamu kaynaklarından da yararlanılabileceği düşünülüyor.

Merkez; sonuç ürünlerin elektronik, nanoteknoloji veya biyoteknolojiyi kullanılarak geliştirilmesi, uygulamada patentlenebilir, üretilebilir, uç teknoloji kullanan ve benzersiz olması gibi ölçütlere bakarak değerlendirmeler yapacak. Kabul aşamalarından geçen proje sahipleriyle ticari ve hukuki konular için bir İşbirliği Sözleşmesi imzalanacak. Bu sözleşmeyle, ürünün patent hakları, fikri ve mülki haklar, proje yatırımları, proje yönetimi, ticari modeller, gereği halinde ayrı bir şirket kurulması, projenin diğer sanayi kuruluşları ile paylaşılması ve benzeri ticari/hukuki konular her iki tarafın hakları korunacak şekilde düzenlenecek.

Projeler Nasıl Desteklenecek?
Aklım Fikrim Merkezi desteği; mali kaynak aktarımından, Ar-Ge için laboratuar sağlanmasına, mühendis istihdamına, ofis kullanımından kurumsal danışmanlık hizmetlerine kadar farklı boyutlarda olacak. Başvurular için tek adres www.aklimfikrimmerkezi.com

 

 

 

Kaynak: aklim fikrim merkezi
Tarih:
Hit: 2393
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.