Format savaşını Blu-ray kazanıyor

Amerikan şirketi Warner Bros, bundan sonra piyasaya sürdüğü yüksek çözünürlüklü filmler için Blu-ray diskleri tercih edeceğini açıkladı.

Firma, Mayıs 2008'den itibaren yüksek çözünürlüklü filmlerini (HD) HD-DVD yerine Blu-ray diskler halinde piyasaya süreceğini belirtti. Bu kararda geçen yıl ABD'de satılan yüksek çözünürlüklü filmlerin yüzde 60'nın Blu-ray formatında olmasının etkisinin bulunduğu açıklandı.Film üreticilerinden Walt Disney, Twentieth Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer ve Sony Pictures sadece Blu-ray formatına destek veriyorlardı. Her iki format da yüksek çözünürlüklü görüntü ve ses özelliğine sahip. Ancak bu iki formata sahip medyalar bir diğerinin okuyucusunda izlenemiyor.

Blu-ray formatı Sony tarafından, HD-DVD ise Toshiba tarafından üretilen teknolojiler. Sony'nin ürünü tek katmanda 25, çift katmanda 50 GB kapasiteye sahip. Toshiba'nınki ise tek katmanda 15-20, çift katmanda ise 30-32 GB kapasitelerde üretilebiliyor.

Son yıllarda her iki format arasında kıyasıya bir rekabet bulunuyordu. Sektör analistlerine göre Warner Bros'un bu kararı format savaşında ibrenin Sonyye döndüğünü gösteriyor.

Kaynak: hürriyet teknoloji
Tarih:
Hit: 2034
Yazar: PanxeRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.