Gizli Bilgiler, Alexada İfşa Edildi!

Geçtiğimiz günlerde kendini yenileyen istatistik sitesi Alexa, web sitelerinin sır gibi sakladığı bilgileri isteyen herkese verebiliyor. İşte o bilgiler.

Farklı metotlarla web sitelerinin reytinglerini ölçen ve kıyaslama yapmaya olanak sağlayan Alexa, yenilikler serisine tam gaz devam ediyor. Arabirimini daha kullanışlı hale getiren, daha fazla kaynaktan istatistik alabilen ve doğru listeleri oluşturmak için çalışan Alexa, bu birikimlerini paylaşmaya başladı.

Hangi Kelimelerle Sitelere Giriliyor?


Herhangi bir web sitesi hakkında bilgi almak istediğinizde, size sunulan trafik bilgilerinin yanı sıra, arama motorları üzerinden o sayfaya ne kadar gelindiği, hangi anahtar kelimelerin daha çok kullanıldığı, siteye girenlerin öncesinde ve sonrasında hangi web sitelerini ziyaret ettikleri, site ziyaretçilerinin demografik verileri (yaş, cinsiyet, vb) gibi bilgiler, herkes tarafından görülebilir durumda.

Bunlar Ticari Sır mı?

Arama motorlarından hangi kelimeler kullanılarak siteye gelindiği, web sitesi sahipleri tarafından genellikle gizli tutulan bilgiler arasında bulunuyor. Rakip siteler, bu anahtar kelimesi üzerine içerikler oluşturarak savaş başlatabiliyorlar.

Örneğin; Milliyet gazetesinin web sitesine gelen ziyaretçilerinin büyük kısmı arama motorlarından geliyor. Kullanılan kelimeler arasında 5. Sırada Adriana Lima bulunuyor.

Bu kadar büyük trafik yaratan bu basit içerik, rakip yayınlar tarafından hedef alınabiliyor ve Adriana Lima ile hazırlanan yeni içeriklerin, ilgili arama listesinde Milliyet'ten önce çıkması için çabalayabiliyorlar.

Tarih:
Hit: 1146
Yazar: UmutxTRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.