Gönüllerin şampiyonu arama motoru

Google kendini geliştirmeye devam ediyor. Caffeine güncellemesinin üzerine şimdi de yeni bir depolama sistemi geliştiriliyor. Bu yeni bir dosya sistemi ve veri merkezinden oluşuyor.

Google 1999'da kendi mühendislerinin kurduğu sunucu ve sistemleri kullanıyordu. Dot-Com patlamasının yaşandığı o günlerde herkes pahalı sunucular alırken, Google anakartlar, sabit diskler ve diğer parçaları ucuza satın alıp kendi sistemlerini kuruyordu. Bu da Google'ın o dönemi izleyen krizde nasıl ayakta kaldığını ortaya koyuyor.

Google mühendisleri o günün Google'ında zaman zaman 500 ila 1000 sunucunun kaybolup ancak saatler sonra geri getirebildiğini anlatıyor. Google, o zamanlar kendi dosya sistemi olan Google File System'i oluşturmuştu. Daha sonra çok daha gelişmiş yeni bir dosya sistemi daha oluşturan Google'ın ve kullanıcıların ihtiyaçları artmaya devam ediyor.

Bugünkü Google'ın sorumlulukları çok daha büyük ve kullanıcıların depoladığı veriler önemli. Şimdilik Google detayları paylaşmasa da, mühendislerinin yeni bir Google dosya sistemi ve bunu kullanacak veri merkezi kurduklarını açıkladı. Bu yeni sistem oluşan hatalarda daha otomatik bir şekilde sorun giderecek.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1265
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.