Google 24 milyar dolar kaybedince dili çözüldü

Larry Page bilinmeyen hastalıktan kurtuldu

Üçüncü çeyrek mali raporunu planladığının aksine, yanlışlıkla borsa kapanmadan önce açıklayan Google düzenlediği basın toplantısıyla mali sonuçları değerlendirdi. Yaşanan bu hata şirketin değerinn birkaç dakika içinde 24 milyar dolar erimesine sebep oldu.

Bu hata toplantıda basın mensuplarının en çok ilgisini çeken konu oldu. Ancak daha önce 'bilinmeyen bir hastalık' nedeniyle sesini kaybettiği gerekçesiyle 21 Haziran'daki senelik hissedar toplantısına katılamayan Google Kurucu ve CEO'su Larry Page'in uzun süre sonra konuşması da ayrı bir ilgi odağı oldu.

Hissedarlar toplantısına katılmadığı tarihte ABD basını 'bilinmeyen hastalık' açıklamasını inandırıcı bulmamıştı. Özellikle çok okunan bazı teknoloji siteleri Page'in kamuoyuna konuşmayı sevmeyen birisi için 'fazla ideal' bir hastalığa yakalandığını belirterek yalan söylediği imasında bulunmuştu.

Mali sonuç değerlendirmesine katılan basın mensupları Page'in konuşurken halen zorlandığını belirtti. Bu da Larry Page'in yaşanan 24 milyar dolarlık paniği sonlandırmak 'bizzat açıklama yapmak zorunda kaldığı' şeklinde yorumlandı. 

 

24 Milyar Dolar neden kaybedildi ?

Dün üçüncü çeyrek mali raporunu açıklayan Google dikkatsizlik kurbanı oldu. 
Nasdaq'ın kapanışının ardından yayınlanması beklenen finansal rapor, erken açıklanınca hisseler olumsuz etkilendi. 
Google'ın gelirlerinin beklenenden düşük çıkmasıyla birlikte hisseler yüzde 9 oranında değer kaybetti.
Değer kaybıyla birlikte apar topar Google hisseleri askıya alındı ve işlem durduruldu.
Google, raporun planlanandan önce yayınlanmasıyla ilgili olarak açıklmasında mali yayın şirketi RR Donnelley’i sorumlu tuttu.

Google'ın TSİ dün akşam saatlerinde açıkladığı üçüncü çeyrek finansal rapora göre, net kazancı 7.5 milyar dolardan 11.3 milyar dolara yükseldi. Her ne kadar şirketin kazancı görünse de, beklentilerin altında kaldı.

Dün akşam yaşanan talihsizlik sonrası, Google’ın hisse fiyatlarındaki kayma, şirketin piyasa değerini, bu ayın başlarında rekor kırarak geride bıraktığı Microsoft’un hisselerinin değerinin altına çekti. Şirketin dün akşam hisse değerlerinin düşmesi yüzünden toplam kaybı 24 milyar dolar oldu.

 

 

Kaynak: Haberturk
Tarih:
Hit: 1517
Yazar: HuerfanosYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.