Google büyük bir skandala imza attı.

Google StreetView için ABD ve AB'de yapılan çalışmalarda büyük bir skandal ortaya çıktı.

İnternetin en büyük arama motoru Google ABD ve Avrupa’da hizmete sunduğu StreetView için yaptığı çalışmalarda büyük bir skandala imza attı. Avrupa ve ABD’yi neredeyse sokak sokak en ince ayrıntısına kadar gösteren StreetView için yollarda dolaşarak çekim yapan araçlarının geçtiği yerlerde şifresiz çalışan kablosuz internet bağlantılarından da bilgi topladığı ortaya çıktı. 

Alman yetkililerin uyarısı üzerine inceleme yapan Google, ülkede 600 gigabyte’ın üstünde bilginin bu şekilde toplandığını açıkladı. Google mühendisleri şimdi kullanılan yazılımı elden geçirmek ve toplanan bilgileri ayıklayarak temizlemek için uğraşıyor. Firma yöneticilerinden Alan Euastace da hatayı kabul ederek özür diledi. Euastace “Ancak bu konuda yetersiz kaldık. Ciddi bir hata yaptık ama bu bilgiler arama motoru dahil hiçbir Google hizmetinde kullanılmayacaktır” dedi. 

Wi-fi modemlere şifre konmadan yapılan bağlantılarda her zaman izlenme veya ‘kaynak yapılma’ riski bulunuyor. Güvenlik uzmanları bu noktada Google’ın ‘kötü niyetinin’ söz konusu olmayabileceğini ancak özellikle AB düzenleyici kurumlarının uzun süredir sıkı takip ettiği internette mahremiyet konusunun Google’ın başına iş açabileceğini belirtiyor.

Google’ın en çok tartışılan uygulamalarından olan StreetView, bir harita üzerinde seçilen sokakların fotoğraf olarak görülmesini sağlıyor. Uygulamanın yakın bir tarihte Türkiye’de de hizmete girmesi bekleniyor. 


Kaynak: Yazete.com
Tarih:
Hit: 2834
Yazar: SoloTurkYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.