Google, Çin‘e nota verdi

Ülkedeki insan hakları savunucularının Gmail hesaplarının "hack'lenmeye" çalışıldığını farkeden Google, Çin'deki faaliyetlerini durdurmanın eşiğine geldi.

 

Google, Çin'de uygulamak zorunda bırakıldığı internet sansürünü daha fazla sürdürmeyeceğini açıkladı. Bu sert çıkış, Çin'den kaynaklanan ve yine Çin'deki bazı insan hakları savunucularının Gmail hesaplarını hedef alan bir "hack'leme" girişimi ardından geldi.

Dün akşam geç saatlerde şirket tarafından yapılan bu nota benzeri bildiride, "Bundan böyle google.cn'de sansür uygulanmayacak. Eğer hükümet bu uygulamadan hoşlanmazsa da Çin'deki faaliyetlerimizi durdurmaya hazırız." dendi. Açıklamanın gece geç saatlerde yapılmasının, ülkede çalışan Google ekibinini işe gitmeden önce haberdar etmek ve muhtemel tutuklanmaların önüne geçebilmek sebebiyle yapıldığına rivayet ediliyor. Bildirinin bir diğer kısmında, yakın zamanda yapılan bu hackleme girişiminde olağanüstü derecede karmaşık bir yöntem kullandığı ve birden fazla şirketi hedef aldığı da yer alıyor. Diğer şirketlerin basına açıklama yapmamayı seçmesini eshefle karşılayan Google, "Biz böyle bir şeyi göz ardı edemeyiz, ayrıca saldırıda ulaşılmaya çaışılan kişilere de gerekli uyarıyı yaptık," şeklinde devam etti.

Şirket doğrudan bir suçlama yapmadı belki ancak ülkedeki insan hakları savunucularının kimliklerini ve aralarında geçen konuşmaları öğrenmeye yönelik yapılan bu grişimin ardında, resmi Çin kaynaklarının olduğundan şüphelendiği belli. Satır araları okunduğunda, Google'ın şimdiye kadar benzeri görülmemiş karmaşıklıkta bir saldırı ile karşı karşıya kaldığı ve bunun sıradan bir güvenlik ihlali olmadığı ortaya konmuş. Buna rağmen sadece 2 hesabın tehlikeye girdiğini açıklayan Google, adı geçen bu hesapların hangi tarihte oluşturulduğu ve gönderdikleri postaların konu başlıklarının sızdığını belirtti. Postaların içeriğine ulaşılmadığın bildiren Google, bunun bir daha yaşanmaması için gerekli değişikliklerin de yapıldığını açıkladı.

Google'dan gelen bu restin ardından, çeşitli İnsan Hakları Örgütleri'nden şirkete tebrik mesajları yağdı, Çin'de ise şirketin merkezinin önündeki tabelaya çiçekler bırakıldı. 2006'dan beri ülkede sansürlü olarak çalışan ana sayfanın çok yakında dünyanın geri kalanında olduğu gibi hizmet vermeye başlayağını belirten şirket, bunun için yetkililerden izin alınmasının beklenmeyeceğini söyledi. Ülke ile yapılan resmi görüşmelerin arından bu şekilde çalışan sitenin yasal olmadığı sonucu çıkarsa ise Çin'deki hizmetler sonra erecek, ofisler kapatılacak.

Kaynak: Yahoyt
Tarih:
Hit: 865
Yazar: TnGuYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.