Google Friend Connect

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Facebook ve MySpace gibi popüler sosyalleşme sitelerine rakip oluyor. Friend Connect adlı yeni yazılım sayesinde, kullanıcıların kişisel profil ve uygulamalarını diğer web sitelerine taşıma olanağı artık Google tarafından da sağlanabiliyor.

Yeni Google servisi "Friend Connect" ile web sitesine eklenecek küçük kodlarla siteler sosyal fonksiyonlar kazanacak. Friend Connect ile Facebook, Google Talk, hi5, orkut, Plaxo gibi sosyal network sitelerinden arkadaşlarınızı sitenize çağırabilirsiniz.
Henüz geliştirilme aşamasında bulunan uygulama ile her web sitesi sahibinin,Güncel%20Teknoloji%20Haberleri sitesine küçük bir parça kod ekleyerek, karmaşık bir program yazmak zorunda kalmadan yeni sosyal uygulamalar elde edebilecek.
Bir kullanıcının kendi web sitesinden ayrılmadan diğer arkadaşları veya kişiler ile iletişim halinde olabileceğini belirten şirket yetkilileri, kullanıcının web sitesini ziyaret edenlerin diğerlerinin yorumlarını okuyabileceklerini, kendi profillerine müzik ekleyebileceklerini ya da web sitesinin duvarında yazılı mesajları görebileceklerini kaydettiler.
Benzer hizmetler MySpace Data Availability ve Facebook Connect ile Google'ın Friend Connect hizmetinin amacı arkadaşlık sitelerinden profil ve arkadaş listesi bilgilerinin çekilerek üçüncü kişi sitelerinde yayınlanabilmesine imkan vermesi. Bu şekilde hizmetlerin sadece belli bir site üzerinde kalmayıp kullanıcıların kişisel sitelerinde de yapılabilmesinin önü açılıyor ve internet siteleri üzerinde buluşma sağlanıyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1040
Yazar: KapTaN60Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.