Google Goggles Nedir?

Google arama konusunda yeni ataklarda bulunuyor.Daha önce resim arama, grup arama, döküman arama, desktop search ile bilgisayarınızdaki dosyaları, picasa ile bilgisayarınızdaki resimleri aramada yenilikler yaptı.Maillerde aramalar yaptı.

Şimdi yep yeni bir yenilik geliyor.Sizlere diğer konularda sürekli google'ın bir işi yaparken mutlaka yenilikler getirdiğini, daha iyi yaptığını anlatıyordum.Bu sefer google farklı bir alana yöneldi.Google, android işletim sistemlerini cep telefonları için çıkartmıştı.

Bilinen, geleneksel aramalardan sıkıldınız mı ?
Sürekli kutucuğa girip birşeyler arıyoruz.Google artık buna DUR dedi.Artık cep telefonlarınızdan resim çekip, çektiğiniz resimleri google'da arayabileceksiniz.Nası yaniea ? dediğinizi duyar gibiyim.

- Bir kitabın resmini çekip googleda aratabilirsiniz,
- Bir tarihsel, turistik yerin resmini çekip aratabilirsiniz,
- Dükkanların, mağzaların üstüne kamera ile baktığınızda ne işe yaradığını ve adını görebilirsiniz.

İşte bu yeni google hizmeti.Çok konuştum, nerde video ? Buyrun : http://www.youtube.com/v/Hhgfz0zPmH4

Bu hizmet çıkmış bulunmaktadır ;)

Buyrun adresi : http://www.google.com/mobile/goggles/
------

/Uploads/Media/Doc/2000-2015/EXT/3114-107972goggles.jpg

 

Google burada çok akıllıca davranmış.Amaç insanın ne istediğini anlamaktı.Google şimdi bunu gerçekleştirmeye başlamış.Bir kitabın, cismin, yerin ne olduğunu , neresi olduğunu merak ettiyseniz ; resmini çekip arayacaksınız.Google, resmi parçalayacak, bölecek.Aynı yüz tanımlama sistemlerindeki gibi ne olduğunu, nerde olduğunu algılayıp ilgili sonuçları gösterecek.Tablolar, resimler, logolar ...

Şimdilerde nerde olduğunuzu öğrenmek için gprs sisteminize ihtiyacınız vardı.Çok soluk bir şekilde az çok tahmin ediyordu.Google bunu aldı geliştirdi.Artık kamerayı tuttuğunuz yerin neresi olduğunu, dükkan vs.. ise ne olduğunu, ismini , cismini bulabiliyor.Eğer ilgili arama yapmak isterseniz bir tuşa basıyorsunuz ve hakkında ne varsa çıkıyor.

Yani istanbul boğazına tuttuk ve resmi çekip arattık.Hakkında aramaları getiriyor.Sadece buda değil !!

Gerçek Zamanlı Arama
Nedir bu gerçek zamanlı arama ? Twitter, friendfeed gibi sitelerde son dakikalarda çıkan sonuçları gösteriyor.Yani ben "Ah şu İstanbul Boğazı" yazdığımda direkt olarak sonuçlarda görünecek.Bunuda duyurmuştu.Onun videosunuda vereyim.

http://www.youtube.com/v/WRkYmx4A9Do

Gördüğünüz gibi Google™ kendini aşmış.Android ücretsizdi.Çünkü Google linuxçudur.Şimdi bunun üstüne birde böyle geliştirmeler yapıyor.Gönülden bağlanıyorum :)

Ben Android'i Nasıl Elde Ederim?

Android marketten bedava indirebilirsiniz.http://www.android.com/market/


Kurduluktan sonra marke değeri sıralamasında dünyanın 1 numarası olan googledan da bu beklenirdi.Sanki google çalışanıymışım gibi seviniyorum.Ama olsun.Hayırlı, uğurlu olsun.

Kaynak: Ayroxblog
Tarih:
Hit: 5845
Yazar: AyroYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.