Google+ Güvensiz Mi?

Google+ başmüdürü Vic Gundotra’dan sosyal ağ hakkında şok itiraflar!

Bugünlerde Austin, Texas’ta düzenlenen SXSW etkinliğinde, Google+ baş müdürü Vic Gundotra, sosyal ağın kullanıma başlanılmasından ardından 7 ay geçse de, API ile ilgili bir sorunlarının olduğunu itiraf etti. Eğer Google, üçüncü parti uygulamaların kullanıcılar adına içerik göndermesine izin verecek olursa, bu gelişme kullanıcıların haber akışlarını mahvedebilir.

Ayrıca Gundotra, Facebook’ta da benzer bir olayın resimlere ekelenen reklamlar ile oluşabileceğini belirtip, “sosyal arama özelliğini kapatan kullanıcıların az sayıda olduğunu” da belirtmeden edemiyor.

gundotra

Gundotra üçüncü parti uygulamalardan içerik göndermeye izin verecek bir API’ın 2012′nin sonuna kadar gelip gelemeyeceği konusunda herhangi bir garanti vermezken, “Ben yazılım geliştiricilerine zarar vermek istemiyorum, çünkü diğer sosyal platformlardan bazıları, API’larını yayınlayıp, belirli bir yazılım ekosistemi yarattıktan sonra kapattılar. Ben ise kimseye zarar vermeyeceğimiz konusunda emin olup, öyle yayınlamak istiyorum.” diyor.

İçerik geliştiren üçüncü parti uygulamalar konusunda bir diğer sorun da, rütbe sistemi. Eğer rütbe (sıralama) sistemi uygun yapılmazsa, uygulamalar kendi başlarına çok fazla sayıda içerik gönderip, sizin kendi içeriklerinizle buluşmanızın önüne geçebilirler. Fakat Gundotra üzerine basa basa söylüyor, “Eğer bir API yayınlarsak, kesinlikle geri çekmeyeceğiz.” Yüksek standartlar hedefliyorlar, ve API’larını değiştirmeyecekleri konusunda kesin kararlarını vermişler anlaşılan.

Bu durumda, bildiğimiz bir şey var ki o da, Google’ın sosyal mecraya geç atılması, karşısına her zaman bir – olarak çıkıyor. Mesela Facebook, haber akışınızın tam da istediğiniz gibi olmasını sağlayan EdgeRank algoritması için yıllarını verdi…

Son olarak da belki de Google+ için iyi olanın, Facebook ve Twitter gibi daha ünlü sosyal mecralara Google+ ile aynı anda gönderi sağlayabilecek sistemler olduğunu düşünüyoruz…

Kaynak: Scroll
Tarih:
Hit: 867
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.