Google web aramalarının şeklini değiştiriyor!

San Fracisco'da düzenlenen Web 2.0 Expo'da konuşan Google yetkilileri, firmanın bir sonraki hedefinin aramaları sesli bir şekilde gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Ses ile arama yapmanın, gelecekte en sık kullanılan yöntem olacağını savunan Google, şu an için bu hizmeti sadece cep telefonlarında sunuyor. Android tabanlı telefonlarda ve iPhone için geliştirilen Google Mobile App adlı uygulama yardımıyla gerçekleştirilebilen ses ile arama, BlackBerry Pearl telefonlarda Google Maps sonuçlarını da görüntüleyebiliyor.

Her ne kadar bu teknoloji yeni olmasa da, 6 yıldır geliştirilen uygulama yakın zamana kadar bazı aksan sorunları taşıyordu. Sadece İngilizce desteği bulunan sesli aramalarda, İngilizce aksanı biraz farklı olan kullanıcılar için ne yazık ki sistem çok kullanışlı olamadı. Fakat Google artık bu sorunu büyük oranda gidermeyi başladı ve ABD merkezli firma, sadece ABD'de yaygın olan aksanları değil, İngiliz aksanını da sağlıklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilecek uygulamayı geliştirmeyi başardı.

Konuyla Google'ın çok yakından ilgilendiği, firma yöneticilerinden Vic Gundotra'nın şu sözlerinden de rahatlıkla anlaşılabiliyor: "Biz ses ile aramanın, arama motorlarının yeni şekli olacağını düşünüyoruz ve bu bizim asıl ilgi alanımıza giriyor. Ses ile arama gelişiyor. Çok hızlı gelişiyor".

Tarih:
Hit: 729
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.