Googledan bir ilk!

Google'ın net geliri ilk kez düştü ama.

İnternet devi Google ilk defa gelirlerinde düşüş yaşadı. Peki ama neden buna gülüp geçti?

Google çok uzun zamandır ilk defa toplam gelirinde, bir önceki döneme göre düşüş yaşadı! 2009'un ilk üç ayı rakamlarına göre, bir önceki dönem olan 2008'in son üç ayına oranla %3'lük gelir kaybına uğrayan Google, 2009 Ocak - Mart arasındaki dönemde 5,5 milyar dolar gelir elde etti. Her ne kadar bu bir düşüş olsa da Google açısından paniğe yol açabilecek bi durum değil. Çünkü firma genel tabloda karlılığını artırmayı sürüdüyor. Örneğin 2008'in ilk üç ayı ile karşılaştırıldığında firmanın geliri %6 artmış durumda.

Karlılık konusunda ise tablo Google adına çok daha sevindirici. Çünkü 2008'in son çeyreğinde toplam 382 milyon dolar kar eden Google, 2009'un ilk çeyreğinde karını tam 1,4 milyar dolara yükseltmeyi başardı. Google'ın karının %52'si tek aşına ABD'den geliyor.

Google CEO'su Eric Schmidt konuyu şu şekilde yorumladı: "Krize rağmen, büyümemizi sürdürerek çok iyi bir çeyrek geçirdik. Bu sonuçlar bir yandan iş modelimizin başarısı kanıtlarken, diğer yandan reklam verenlerin internet mecrasına ilgisini arttırdığının bir kanıtı".

İlk üç ayda toplam 58 kişiyi işten çıkartan Google'ın şu anda toplam çalışsan sayısı 20.164 ve firmanın 18 milyar dolarlık nakit veya nakde çevrilebilir menkulü bulunuyor.

Tarih:
Hit: 1554
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.