Hacettepe Üniversitesinden elektrikli yerli otomobil atağı : EVT S1

 

Bir kaç gün önce ilk kez test aşamasındayken görüntülenen yerli otomobil bir kaç gündür ülkemizin teknoloji gündeminde yer alıyor. Tanıtım sonrasında aracın bazı eski modellere benzemesi ve bakanlığın benzetilen markalarla iş birliği içinde olduğunu açıklaması gibi detaylar da yerli otomobilin gündemde kalmasını sağladı. Bu kez ise Hacettepe Üniversitesi gizli kapılar ardında geliştirmeye devam ettiği elektrikli otomobili gün ışığına çıkararak yarışa dahil oldu.
EVT S1 adıyla duyurulan otomobil oldukça spor bir görünüme ve tamamen elektrikle çalışan bir motora sahip. Aracın yayınlanan fotoğrafları da üretime hazır bir model olduğunu kanıtlıyor. Üniversitenin Teknokentinde 3 yıl önce başlayan çalışmalar Otomotiv ve diğer mühendislik dallarından bir grup öğrencinin katkılarıyla yürütülüyordu. Gövde kısmı lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile güçlendirilmiş araç hafifliği ve aerodinamik gövde tasarısıyla oldukça az yakıt tüketiyor. Duyuru sayfasındaki rakamlara göre EVT S1 90km/saat sabit hızla hareket ettiğinde 100 km yolu 10kW'lık bir enerjiye katedebiliyor. Bu da aracın kilometre başına yaklaşık 4 kuruşluk eltrik harcadığını gösteriyor
.
Tam ağırlığı 1050 kg olan aracın maksimum hızı 180km/saat ile sınırlandırılmış. 0'dan 100km/saate hızlanma süresi ise 7.5 saniye. Elektrikli motoru 141 beygir gücünde olan araç bir de 35 kW'lık batarya taşıyor. Bu rakamı da tükettiği enerji ile oranlamak gerekirse araç tek şarjla 300 km'nin üzerinde yol gidebilir. Pili tamamen şarj etmek ise evimizdeki geleneksel prizler ile 10 saat sürerken hızlı şarj istasyonları ile 30 dakika sürüyor. Otomotik vitese sahip otomobilin 3000'den fazla parçanın bir araya gelmesiyle oluştuğu da belirtilmiş. Tüm parçaların üretimini yapmanın mümkün olmadığı söylenirken gövde, şasi, süspansiyon - direksiyon - fren sistemi gibi önemli parçaların tamamen yerli üretim olduğunun altı çiziliyor.
50 bin dolar seviyesinde bir fiyatlandırmaya sahip olması beklenen EVT S1 seri üretim onay belgesi alabilmek için gün sayıyor. Belgenin alınması halinde ise ilk etapta 1000 adet üretilecek. Aynı ekibin 4 kapılı ve makam aracı gibi farklı modeller üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü de belirtiliyor. Bu çalışmalar da yaklaşık 1.5 ay sonra son bulacak ve ikinci otomobil kamuoyu ile paylaşılacak.
 
https://www.youtube.com/watch?v=d05Ld68B5Y8
 
Kaynak: Donanımhaber
Tarih:
Hit: 2810
Yazar: KarakartaL

Taglar: yerli otomobil hacettepe üniversitesi


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

BLank tarafından yazıldı. Tarih: 28/Kas/15 06:54
Transformerste ki değişim sırasında ki bambıl bi gibi durmuş
ersn tarafından yazıldı. Tarih: 24/Kas/15 07:33
Yedek Parça sıkıntısı olacağından kimse almaz. İlk 3 sene ucuz vermedikleri sürece satış yapamazlar.
wert tarafından yazıldı. Tarih: 13/Kas/15 23:43
şu hacettepe nin logosuda bildiğin araba markadası logosu gibi hiç üniversite logosu gibi durmuyor :|
SweetyVolty tarafından yazıldı. Tarih: 12/Kas/15 20:15
Gayet güzel, Türkiye'de üretim yapmanın ne kadar zor olduğunu bilmeyenler yine konuşmuş ama burada icraat var, mükemmel olmayabilir, bir Tesla arabası gibi olmayabilir ama sonuçta ortada bir ürün var. Tebrik ediyorum yapan arkadaşları, bir sonraki üretim partisinde yeni model yaparlar bunda yaptıkları hataları göz önüne alarak.
oksijen tarafından yazıldı. Tarih: 10/Kas/15 20:42
O ic tasarim ne oyle ya. Inu tasarlayan tasarimci kormuymus miyopmuymus neymis arkadas. Paintle cizdinde guzel gorunuyodu ciktidami sorun oldu anlamadim. Tovbe bismillah teslaya bakin biraz feyz alin. Bide nacizane istegin dilegim 300 km az 500 olsun anlasalim. Bude binilcek bisey olsun bunu alip nerede kullancak bu insanlar. Sanki turkiye pazarina degilde baska bir pazara tasarim yapiyomus gibi bir halleri var. Yap bi b sinifi yada c sinifi compak elektiriklo koy 500 kmlik menzil full hizda 180 km olsun, fiyatida 60 bini gecmesin ha o zaman deki taptik satmadi.
RockZs tarafından yazıldı. Tarih: 10/Kas/15 12:12
biraz ağır olacak ama dost acı söyler. hep aynı haberler. amacına hizmet eden özgün bi'şey yapsınlar artık. bu tasarım ne? her kuşu öptün de bi' leylek kaldı.. kim alır bu arabayı, adam yarışmak için elektrikli araba mı alacak? dostlar alışverişte görsün den ziyade başka hiçbirşeye yaramayacak bir tasarımla vakit kaybetmek yerine ailelerin kullanabileceği, efektif birşeyler yapın. bi' de hacettepe'nin reklamını yapıyorlar, ben olsam logo koymaya utanırım. yap ulan yap, bana iki sene verme, millet elektrikli uçak yapıyo' amk.
THT2005 tarafından yazıldı. Tarih: 09/Kas/15 19:43
İlk gordugum sey ford connect in kalorifer ufleyicisi 😀