‘Hayali gitar’ icat edildi

Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, ‘hayali gitar’ icat etti. Bir bilgisayar, Webcam ve ses kartı ile gerekli yazılım sayesinde, gitaristin el hareketleri algılanarak gitar sesi üretilmesi mantığına dayanan hayali gitar sayesinde bir gitar sahibi olmak ve çalmak daha kolay olacak.

Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup bilgisayar bilimi öğrencisi bir hayali gerçekleştirerek ‘hayali gitar’ icat ettiler. Bu enteresan icat sayesinde, sadece bir bilgisayar, Webcam ve ses kartıyla gitaristler gerçek bir gitara ihtiyaç duymadan gitar çalabilecekler.

Sistemin kurulu olduğu bilgisayar, gitaristin el hareketlerini algılayarak gerçek bir elektrik gitarın bu hareketler sonucu çıkaracağı sesleri taklit ediyor. Bilgisayar üzerinde kurulu olan görüntü yazılımı elleri takip ediyor ve farklı hareketleri algılayarak sentezliyor.

Sistem, bilgisayara bağlı bir Webcam, ses kartı ve hoparlörlerin yanı sıra özel bir çift eldivene ihtiyaç duyuyor. Öğrenciler ücretsiz işletim sistemi Linux üzerinde çalışan bu sistemin pek çok kişinin elde edebileceği kadar ucuz bir maliyete sahip olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak: http://airguitar.tml.hut.fi/
Tarih:
Hit: 3179
Yazar: tagextYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.