HP CEO‘su İstifa Etti

6 Ağustos Cuma günü, HP CEO'su Mark Hurd'ın istifa ettiği açıklandı. İstifa için cinsel taciz ve eski bir HP taşeronu ile yapılan yolsuzluk neden olarak gösterildi.

12.2 milyon dolar kıdem tazminatı alacak olan Hurd, bu kararın çok acı verici olduğunu belirtmiş. HP'den yapılan açıklamaya göre, haftalardır yapılan araştırmalar sonucu, Mark Hurd'ın eski HP taşeronu olan bir firmadaki kadın ile birlikte olduğunu ve finansal yolsuzluk olarak yapılmayan işler için bu firmaya ödemeler yapıldığını belirlemiş. Bu yolsuzlukları örtmek için Mark Hurd, yanlış gider raporları hazırlamış.

2009 yılında maaş, ikramiyeler ve yan gelirler ile 24 milyon doların üzerinde bir gelir elde eden Mark Hurd, 71 yıllık bir firma olan HP'de 5 yıl içinde büyük değişimlerde bulunmuş idi. HP hisse senedi değeri, Mark Hurd"ın dönemi boyunca neredeyse ikiye katlandı. 1 Nisan 2005'te 21,71 $ olan hisse değeri, Cuma günü kapanışta 46,30 $ idi. istifa sonrası hisse değeri, 41,85 $ seviyesine geriledi.

Ayrıca Cuma günü HP, mali yılın 3. çeyreğine ait ön sonuçları yayınlamış idi. Fakat HP üst yönetiminden Robert Ryan, istifanın HP firmasının mali durumundan kaynaklanmadığını belirtti.

HP, yeni CEO olarak  2007 yılından bu yana CFO (Chief Financial Officer) görevinde bulunan 51 yaşındaki Cathie Lesjak'iolarak atamış bulunuyor.

Çok taze olan bu haberin, HP için uzun vadede ne sonuçlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Bilim.org
Tarih:
Hit: 1229
Yazar: kryptYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.