HTML 5 yarışının galibi "şimdilik" Internet Explorer 9!

IE9 diğer tarayacıları açık ara solladı!

Ne Firefox, ne Chrome, ne de Opera...

Carbure

Şu sıralar herkesin diline sakız olan bir terim var: HTML 5 uyumluluğu. Tüm tarayıcılar, HTML 5 desteğini kusursuz hale getirmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Peki ama bu savaşta şu an için kim önde?

Belki de pek çoğunuzu şaşırtacak cevap için hazır olun: İlk HTML5 uyumluluk testinin sonuçları yayınlandı. Microsoft'un Internet Explorer 9 Platform Preview 6'sı yarışta ipi göğüsleyen tarayıcı oldu! HTML5 henüz oturmamış olsa bile, Microsoft'un son birkaç aydaki etkileyici değişimini görmek mümkün.

Internet Explorer 9 ile aşağı yukarı aynı olan Internet Explorer Platform Preview 6, henüz beta olmasına rağmen rakiplerini geride bıraktı.

Google Chrome 7.0.517.41 beta yarışta ikinci gelirken, Firefox 4 beta 6, Opera 10.6 ve Safari 5.0 oldukça geride kaldılar.

İşte%20test%20sonuçları%20ve%20tarayıcıların%20son%20durumu...
 

W3C testleri sadece öznitelikler, ses, canvas, getElementsByClassName, foreigncontent, video ve xhtml5'i içeriyordu. Raporun tamamı W3C web sitesinde incelenebilir.

Microsoft'un, Internet Explorer 9 beta 2 sürümünü atlaması ve Release Candidate'i (RC) birkaç ay içinde yayınlaması bekleniyor.

Yazar yorumu:
Internet standartlarını belirleyen W3C tarafından yapılan bu testten sonra bir çok webmaster'ın dilindeki "uyumluluk" ve "standartlar" artık IE için geçerliliğini yitiriyor gibi görünüyor. Darısı diğer tarayıcıların başına..

Kaynak: CHIP
Tarih:
Hit: 1437
Yazar: AlbayHardalYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.