Hyundai ile Microsoft El Sıkıştı

Hyundai Otomotiv Grubunun, yeni nesil araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin ortak gelişimi için Microsoft ile uzun dönemli anlaşma imzaladığı bildirildi.

Seul'de gerçekleştirilen imza törenine Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Eui-Sun Chung ve Microsoft Başkanı Bill Gates'in yanı sıra Hyundai Otomotiv Grubu Teknoloji Başkanı Hyun-Soon Lee ve Microsoft Otomotiv Kolu Genel Müdürü Martin Thall'ın da katıldı.
 
Hyundai'den yapılan yazılı açıklamada, törende, ortaklık dahilinde Microsoft oto yazılım platformu baz alınarak yenilikçi ve ilerici çözümlerin gelişiminin yapılacağı ve Hyundai modellerinin gelecekteki araç içi teknolojilerinin hazırlanacağının ifade edildiği belirtildi.
 
Eui-Sun Chung, Hyundai Otomotiv Grubunun stratejik vizyonunun otomotiv ve enformasyon teknolojilerinde dünya lideri olmayı hedeflediğini, Microsoft ile ortaklığın bu vizyonu gerçekleştirmeyi sağlayacağını dile getirdi.
 
Martin Thall'ın da, geliştirecekleri yeni sistemlerin tüketicilerin araç içindeki deneyimlerine yeni bir boyut kazandıracağını, Hyundai ile Microsoft'un 2006 ilkbaharından bu yana araç içi teknolojilerinin geleceği için vizyonlarını paylaştığını, bu anlaşma doğrultusunda artık ortak olarak yeni nesil sistemlerin gelişimini yapacaklarını vurguladığı kaydedildi.
 
2010'da ilk olarak Kuzey Amerika pazarında tanıtılacak
 
Ortaklığın ilk ürünü, mobil cihazlar ile ses kontrollü iletişimin kurulmasını sağlayan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi olacağı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
 
"Bu sistem 2010 yılında ilk olarak Kuzey Amerika pazarında tanıtılacak ve daha sonra tüm dünyadaki Hyundai modellerine adapte edilip multimedia ve navigasyon sistemlerinde kullanılacak. 
 
Bu sayede Hyundai kullanıcılarının özellikle her türlü ses formatıyla araç içindeki müzik keyfi artırılacak.
 
Küçültülmüş masaüstü bilgisayarı olarak da adlandırılabilecek bu yeni nesil eğlence sistemi, araçların tanıtımından sonra da güncellenebilecek, yeni fonksiyonlar yüklenebilecek, hatta daha üst sürümler yüklenebilecek.
 
Yazılım bazlı, kullanımı kolay bu format sayesinde araç içinde kullanılan multimedia teknolojisinde yeni bir dönem başlamış olacak. Anlaşma doğrultusunda Microsoft, ABD ve Avrupa pazarından sonra Asya pazarına da Hyundai gibi önemli bir marka sayesinde daha çok açılmış olacak."
 
Anlaşmanın haricinde Hyundai ve Microsoft ile Institute for Information Technology Advancement'ın da (Enformasyon Teknolojileri Gelişim Enstitüsü) ortak olarak Otomotiv Bilgi İşlem Merkezi kurmak amacıyla bir iyi niyet mektubu imzaladığı belirtilen açıklamada, Hyundai'nin, Koreli yazılım ve cihaz üreticilerinin global pazarlara açılmasını sağlamak ve fırsat yaratmak amacıyla kurulacak merkez için önümüzdeki beş yıl 166 milyon dolarlık yatırım yapacağı kaydedildi
Kaynak: CNN Türk
Tarih:
Hit: 910
Yazar: NighT-7Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.