IBM ışık hızı ile veri iletti

IBM, yongalar arasındaki bilgi akışını kablolar yerine ışıkla taşımayı başardı. Yeni teknolojiyle 5.000 video dosyası, 1 ampulun tükettiği enerji kullanılarak 1 saniye içinde transfer edilebilecek

IBM, yongalar içerisindeki bilgi akışını kablolarla yerine ışık ile göndermenin yolunu buldu. Henüz prototip aşamasında olan yeni teknoloji, çok büyük hacimli dosyaların saniyeler içerisinde transfer edilebilmesinin yolunu açıyor.

Yeni teknoloji ile 100 wattlık standart bir ampulün tükettiği enerji kullanılarak, yaklaşık 8 terabyte’a denk gelen, 5.000 yüksek çözünürlüklü video dosyasının 1 saniye içinde transfer edilebilmesini sağlıyor. Işıkla çalışacak yongaların, cep telefonlarından süper bilgisayarlara kadar tüm iletişim ve bilgi teknolojisi cihazlarında devrim yaratacak değişiklikler getirmesi bekleniyor.

Mevcut yonga setlerinden 100 kat daha düşük enerji tüketen yeni teknolojinin, tüketici elektroniğinden süper bilgisayar uygulamalarına kadar geniş bir alanda kullanılacağı öngörülüyor. Yeni teknolijinin, özellikle video servisi sunan sitelere hız katacak, yüksek çözünürlüklü video (HD) uygulamalarındaki bant genişliğini artırma, cep telefonlarının HD içeriğini başka cihaza gerek duymadan, kendi aralarında paylaşma gibi gelişmelerin önünü açacak.

Işıkla çalışan küçük mikroçipler, tüketici elektroniği alanında, örneğin cep telefonlarının yüksek çözünürlüklü tam bir film dosyasını başka herhangi bir cihaza gerek duymadan birbirleri arasında aktarabilmesini sağlayacak.

IBM, süper bilgisayarlarda devam eden tıp, iklim ve moleküler araştırmalara da hız kazandıracak teknolojinin ilk prototip yongasının, 2 yıl içerisinde pazara sunulabilecek düzeyde olduğunu belirtiyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 750
Yazar: AsDayGoesByYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.