IBMden Yeni İletişim Formülü

Geçtiğimiz sene tümleşik iletişim için 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyuran IBM, bu sene Lotus Sametime gibi yazılımlarla işbirliğini de iletişim stratejisine ekledi.

eknoloji anlamında 350 binden fazla çalışanıyla dünyanın en büyük firmalarından IBM, yeni iletişim stratejisini duyurdu. Firma, geliştirdiği yeni strateji ile firmaların haberleşmesini daha akılcı bir hale getiriyor. Lotus Notes gibi yazılımların mimarisini değiştirerek modernize eden IBM, bu sayede gelecekte değişecek iletişim şekillerine kendisini daha uyumlu bir hale getirmişti. İlerleyen zamanla birlikte IBM kendisine yeni bir iletişim stratejisi belirleyerek tümleşik iletişimin tek başına değil, işbirliği sağlayan araçlarla birlikte sunulması gerektiğini açıkladı.


Lotus Sametime yazılımı tümleşik iletişimde kilit rol oynuyor

Bu konuda trendleri belirleyen IBM, firmalarda çalışan kişilerin birbirleriyle daha kolay haberleşmelerinin üzerinde duruyor. Bu kişilerin sadece birkaç tık ile iş arkadaşlarına, iş ortaklarına ya da tedarikçilerine ulaşabilmesi için geliştirilen bu strateji tümleşik iletişimi bir adım ileri götürüyor.  Sürekli gelişen bu pazar yakın gelecekte tek ürünle tam hizmete sahip olmak isteyen firmaların ilgilendiği bir alan. Dünyanın en büyük analiz firmalarından IDC'nin açıkladığı rakamlara göre bütünleşik iletişim alanı, 2011 yılında 17 milyar Dolar yıllık getiri sağlayacak. IBM bu konudaki 10 yıllık tecrübesi ve oluşturduğu yeni trendler ile bu pazardaki lider pozisyonunu kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

IBM altyapısını kullanan ve kurumsal anında mesajlaşma alanında lider araçlardan birisi sayılan Lotus Sametime benzeri yazılımlara göre büyük avantajlar barındırıyor. Bunlardan başta gelen özelliği güvenli olması. Kişisel kullanıma istendiği takdirde kapatılabilen ve sadece kurumsal amaca uygun olarak düzenlenebilen bu programın kişi listesine, sistem yöneticisinin kontrolünden geçmeyen hiç kimse eklenemiyor. Bu sayede firmaya yöneltilebilecek olan saldırılar engellenmiş oluyor.

Konu hakkında yorum yapan IBM Lotus Ürün Yöneticisi Ülkü Ceylan şunları belirtti; "Türkiye'de tümleşik iletişim anlamında gidilecek daha çok yol var. IBM olarak biz firmalara bu konuda yol gösterici rol oynuyor ve onları hem iş ortaklarıyla hem de dünyadaki benzer firmalarla buluşturuyoruz. Özellikle güvenlik ve kolay çözüm anlamında destek verdiğimiz firmalar çok yakın zamanda yaptıkları yatırımın karşılığını alıyorlar".

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 580
Yazar: rapidhacker550Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.