IEnin geleceği karanlık!

Internet Explorer'ın 2 yılı kaldı.

Internet Explorer için tehlike çanları: Popüler tarayıcı 2 yıl sonra kötü bir ilke imza atabilir.


Web tarayıcıları kullanım istatistiklerini ölçen Net Applications, Nisan ayı tarayıcı raporlarını yayınladı. Rapora göre Internet Explorer'ın kan kaybı durdurulamıyor. Microsoft'un ünlü tarayıcısı Nisan ayında toplamda %0,6 puan kaybetti ve toplamda %66,1 kullanım oranına geriledi. IE tarayıcılarına ayrı ayrı baktığımızda IE8'in %2,2'lik pazar payı kazandığı görülüyor. Bu oranın büyük bölümünü %2 pay kaybeden IE7'den ve %0,8 puan kaybeden IE6'dan aldığı tahmin ediliyor.

Kaybedilen oranların büyük kısmını %0,4 gelişme göstererek %22,5'e yükselen Firefox alırken, Diğer %0,2 puanı ise Chrome almış gibi görünüyor. Chrome'un böylece kullanım oranı %1,4'e yükseldi. Bu esnada Safari %0,02 pay kaybederek toplam olarak %8,2 kullanım oranına ulaştı.

Net Applications yöneticisi Vince Vizzaccaro, her ay ortalama olarak %0,7 puan kaybeden IE'nin, bu durum değişmezde Mayıs 2011'de %50'nin altında bir pazar payına sahip olacağını belirtiyor. Vizzaccaro ayrıca Google güçlü iş ilişkilerini kullanarak Chrome'u bazı markaların sattıkları PC'lerde yüklü olarak dağıtmayı başardığı taktirde, çok ciddi bir yükselme gösterebileceğinin de altını çizdi.

Kaynak: CHIP Online
Tarih:
Hit: 880
Yazar: DeepiMpaCtYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.