IE‘nin Pazar Payı 11 Senedir İlk Kez %50‘nin Altında

Internet Explorer yıllardan beri bir düşüş içindeydi ve Microsoft bu düşüşün önüne geçememekteydi. StatCounter'dan elde edilen son istatistiklere göre şu günlerde Internet Explorer'ın pazar payı 11 sene boyunca ilk kez %50'nin altına düşmüş olabilir.

Tarihi Bir Düşüş Yaşayan Microsoft IE'nin Pazar Payı Bilgileri

Microsoft, Internet Explorer 8(IE8) tanıtımını sağlamak için reklam kampanyalarında şu son birkaç aydır milyonları feda etmekte ve bu süre içinde IE'nin pazar payı az da olsa arttı da. Ama bu artışın pahalı TV reklamları ve IE 8'i en güvenli tarayıcı olarak tanıtan internet reklam kampanyalarından kaynaklandığı da belliydi.

StatCounter'a göre IE'nin pazar payı %50 den az, tahminen %49.87 civarında. Eğer bu bilgi doğruysa elimizdeki istatistikler IE'nin 1997-1998 başlarındaki pazar payıyla benzerlik gösteriyor. Ayrıca Avrupa'da IE'nin pazar payı Ağustos ayında %42.01'den %40.26'ya indi. Diğer taraftan Firefox Avrupa'da %38.97'de ve belki de önümüzdeki ay ilk defa IE'yi geçebilecek. Kuzey Amerika'da ise IE'nin pazar payı %52.59'dan %52.30'a indi.

Bu istatistiksel rakamlar birçok organizasyon tarafından farklı hesaplansa da, hepsi IE'nin pazar payındaki düşüklüğü ortaya koyuyor.

Çeviri: diamonique

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1125
Yazar: diamoniqueYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.