İlginç Bir Crackleme Hikayesi.

a

Ubisoft, Rainbow Six Vegas 2 oyununu yamalarla çalıştıramayınca resmi bir "crack" dosyası yayınladı.

Haberimizin başlığına baktığınızda 'yok artık!' demiş olabilirsiniz. Ancak bu haber gerçek: Ubisoft, bizzat kendisine ait olan Rainbow Six Vegas 2 oyununu crack'ledi.

PC kullanıcılarının pek çoğu 'crack' tabirini yakından bilirler. Crack'ler oyunların CD ya da DVD'siz oynanmalarına olanak sağlar. Ancak tabii ki bu işlemi yapmak tamamen illegaldir.

Yine de genellikle illegal işlem olarak bildiğimiz 'crack'ler her zaman korsan amaca hizmet etmiyor. Bunun en son örneği de hiç şüphesiz Ubisoft'un başına gelmiş durumda.

Direct2Drive aracılığıyla internetten indirilen Ubisoft'un oyunu Rainbox Six Vegas 2'nin 1.02 sürümü oyunun yükleme esnasında bazı problemlere neden oluyordu. Bu nedenle oyunun geliştiricileri hemen 1.03 yamasını yayınladılar; ancak bu yama da soruna çare olmaktan uzak kaldı.

Bu sorun orijinal DVD alanları etkilemese de, D2D kullanıcıları oyunu açmakta zorlandı. Tabi bu durumda Ubisoft forumlarında da konuyla ilgili başlıklar artmaya başladı. Yapılan öneri ise, "RELOADED" isimli bir grubun geliştirdiği yasa dışı "No CD crack"in kullanılması idi.

Ve sonunda beklenmeyen oldu ve Ubisoft da kendi oyunu için "No CD crack" yayınlayan ilk şirket olarak tarihe geçti. Şirketin yayınladığı resmi yama, aslında "No CD crack"ten başka bir şey değil.

Olayı daha da ilginç kılan ise, Ubisoft'un crack'inin "RELOADED" crack'i ile aynı olduğı iddiası. Yani Ubisoft'un, yasadışı crack dosyası geliştiren bir grubun crack'ini "official - resmi" damgasıyla yayınlamış olduğu söylentileri hızla yayılıyor. Ama sonuç ne olursa olsun, Rainbow Six fanatiklerinin kabustan uyandıkları gerçeği asla değişmiyor...

Kaynak: chip.com.tr
Tarih:
Hit: 1419
Yazar: YaSevYaTerkEtYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.