İngiltere Siber Orduyu Duyurdu

Hükümet yetkilileri, İngiltere’nin bakanlıklarını ve temel altyapı sistemlerini hacker saldırılarından korumak için yeni bir dizi saldırı seçeneğine sahip olunması gerektiğine inanıyor. Silahlı Kuvvetler Komutanı Nick Harvey, Guardian’a yaptığı açıklamada, “siber alanın, gelecekte savaş alanlarının bir parçasını oluşturacağını” belirtti.
Harvey, siber silahların geleneksel silahların yerini almayacağını ancak “cephaneliklerinin bir parçasını oluşturacağını” ifade etti. Harvey’in açıklamaları, İngiltere’nin bir siber silah programı olduğuna yönelik ilk resmi beyan oldu.
Bu silahların ne zaman ve kimin idaresinde kullanılacağına yönelik endişeler olabileceğine değinen Harvey, “siber silahların, özel kuvvetler gibi askeri birimler için geçerli olan aynı kurallar kapsamında idare edileceğini” söyledi. “Siber alanın yeni bir alan olmasına rağmen, kuralların, normların, mantık ve standartların diğer alanlarla aynı olduğunu” belirten Harvey, “Yeni bir alanın varlığı, daha saldırgan olacağımız anlamına gelmiyor” dedi.
Siber silah programı tam bir gizlilik içinde yürütülüyor olsa da programın öncülüğünü Siber Güvenlik Operasyonları Merkezi’nin (GCHQ) yaptığı, Savunma Bakanlığı’nın da programa destek verdiği biliniyor. Savunma Bakanlığı tarafından siber silah operasyonları grubunun başına getirilen General Jonathan Shaw, siber dünyayı “sınırları olmayan bir savaş alanı” olarak tanımladı.
İRAN’I VURAN STUXNET HAREKETE GEÇİRDİ

Kötü amaçlı yazılım ve bilgisayar virüslerinin neden olabileceği zarar, geçen yıl Stuxnet’in ortaya çıkmasıyla anlaşılmıştı. İran, uranyum zenginleştirme programına hasar veren Stuxnet’ten dolayı ABD ve İsrail’i sorumlu tutmuştu. Uzmanlar, “çok karmaşık ve tekniği çok ileri olan Stuxnet’in, geçmişte rastlanan hiçbir tehdide benzemediğini” ifade etmişti. Güvenlik uzmanı Ilias Chantzos, Stuxnet’i “silah haline getirilmiş virüs olarak” tanımlamıştı.
İngiltere hükümeti Stuxnet’in ortaya çıkması ve yayılması hakkında rolü olmadığını belirtse de kötü amaçlı yazılımın neden olduğu zarar İngiltere’nin siber savunmasını geliştirmesi için güçlü bir uyarı etkisi yaptı.
Geçtiğimiz yıl, İngiltere siber alandaki savunmaları geliştirmek için 650 milyon sterlin ek bütçe ayırdı. Dışişleri Bakanı William Hague, Şubat ayında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen güvenlik konferansında, bir ay önce “düşman istihbaratı tarafından maruz kaldıkları siber saldırıdan” söz etti. Konuya yakın kaynaklar, söz konusu saldırının “Çin istihbarat servisleri tarafından” yapıldığını belirtti.
Hague, yaptığı konuşmada “siber alanda ülkelerin nasıl davranması gerektiği konusunda ortak anlaşma yapılmasını” önermişti.
Kaynak: Digitalage.com
Tarih:
Hit: 744
Yazar: MilamberYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.