Intel: Biz de FATİH Projesinin içinde yer almak istiyoruz

Tüm ortaöğretim öğrencilerini ücretsiz tablet sahibi yapacak olmasının yanısıra okul ve derslikleri de akıllı tahta, dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, çok amaçlı fotokopi makinesi, doküman kamera ve mikroskop kamera gibi gereçlerle donatıp, her ilde toplam 110 merkezde uzaktan hizmetiçi eğitim merkezleri kurulmasını hedefleyen FATİH Projesi'ne Intel de talip oldu.

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın konuyla ilgili açıklamasında, 'FATİH Projesinin sadece donanım projesi olmayıp, aynı zamanda bir dönüşüm ve çözüm projesi olduğunun altını çizerek, Intel olarak kendilerinin de bu projenin bir parçası olmak istediklerini ve bu doğrultuda iş ortaklarıyla bu konuda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye pazarını gerek büyüyen ekonomisi gerekse de genç nüfusu dolayısıyla oldukça önemsediklerini ifade eden Aydın, Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanımının artmaya devam ettiğini, internet kullanımı ve internet üzerinden alışverişin artık bakkallara kadar indiğini ve bu gelişmeler neticesinde de bilgisayar ve akıllı cihazlar pazarını her geçen gün büyüttüğünü dile getirirken, Avrupa'daki borç krizine karşı Türkiye ekonomisinin güçlü bir duruş sergilediğini belirterek, Tüketici Güven Endeksinin %80 ila 90'lar arasında olmasının bunun en net göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye'de satılan bilgisayarların %75'i mobil, %25'i ise masaüstü olarak tabir ettiğimiz türden. Görüldüğü gibi pazar mobil bilgisayar tarafına kaymış durumda. Pazarın %67'sini tüketiciler, %17'sini KOBİ'ler, geri kalanını da kurumsal müşteriler oluşturuyor. Türkiye pazarının büyüme rakamlarına bakıldığında geleneksel olarak büyüme %20'lerin üzerinde. Yani çok hızlı büyüyen bir pazar söz konusu. Bununla orantılı olarak ülkemizde yaklaşık 32 milyon internet kullanıcısı var. Facebook ve MSN'de ilk 5'e giriyoruz. Twitter'da 7'nciyiz. Teknolojiyi çok seven bir tüketici kitlesi var. Bunun da nedeni oldukça genç bir nüfusa sahip olmamız.

Sözlerinin devamında Intel'in 2003 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığıyla işbirliği içinde olduğunu ve bu işbirliği kapsamında 175 bin öğretmen ile 75 bin öğrenciye bilgisayar eğitimi verildiğini söyleyen Aydın, bu noktada bilgisayar ve teknolojinin eğitimde daha etkin kullanılması adına FATİH Projesi'ne büyük önem verdiklerini belirtti.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1727
Yazar: HeadBangerYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.