Intel tahminlerin üzerinde gelir açıkladı, AMD kârlılığa yaklaşıyor

Dünyanın en büyük iki işlemci üreticisi Intel ve AMD iki gün ara ile üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladılar. Özellikle yılın ilk yarısında küresel ekonomik krizin yarattığı daralmaya bağlı olarak yarıileken endüstrisinde ciddi kayıplar yaşanırken, altı aylık ikinci dönem içinse SIA (Yarıiletken Endüstrisi Birliği) tarafından yapılan açıklamalar yonga üreticileri adına güçlü bir beklenti oluşturmuştu. Dördüncü yani son çeyreğin başlangıcı olan Ekim ayı ile birlikte uluslararası firmalar üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayarak mali performanslarını yatırım ortaklarıyla paylaşmaya başladı. Avrupa Komisyonu tarafından karara bağlanan tekel davası nedeniyle 1.5 milyar dolara yakın tazminat ödemek zorunda kalan Intel, bu nedenle yıllar sonra ilk defa ikinci çeyrekte kayıp açıklamıştı. Intel ile birlikte AMD'nin de finansal sonuçları merakla bekleniyordu zira ATi'nin satın alınması sonrasında henüz belini doğrultamayan ve arka arkaya kayıplar açıklayan firmanın ne zaman karlı bir operasyona döneceği sorusu ise henüz yanıt bulabilmiş değil. İşte tüm bu beklentiler ışığında AMD ve Intel'in açıklanan resmi sonuçları eşliğinde firmaların mali performanslarını masaya yatırmakta fayda var.

Yarıiletken endüstrisine yön veren ve x86 işlemci üretiminde sektörün en büyüğü olan Intel, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarıyla analistleri bile şaşırtın. Piyasa araştırmaları yapan bağımsız şirketlerin uzmanları Intel'in yaz dönemini de kapsayan üçüncü çeyrek dilimde 9 milyar dolar civarında gelir elde edeceğini ön görürken, Intel yaptığı resmi açıklamayla üçüncü çeyrekte 9.4 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. İkinci çeyrek ile kıyaslandığında gelirlerinde 1.4 milyar dolar artış olan firmanın son 30 yılın en iyi ikinci çeyrek-üçüncü çeyrek büyüme performansını gösterdiği belirtiliyor. Üçüncü çeyrek için 1.9 milyar dolar kâr açıklayan Intel, 807 milyon dolar olarak açıklanan ikinci çeyrek sonuçları ile kıyaslandığında sadece üç ay içerisinde kâr seviyesini iki katın üzerinde bir oranla arttırmayı başardı. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında gelir ve net kârda düşüş yaşansa da ekonomik krizin yarattığı nedenlere bağlı olarak içinde bulunduğumuz yılın hassasiyeti dikkate alındığında sergilenen mali performansın sevindirici olduğu açıklandı zira ortalama işlemci satış fiyatlarında (ASP) düşüş yaşanmasına karşın Intel Mobil Grubu %19, Dijital İş Grubu ise %14 oranında büyümeyi başardılar.

İçerisinde bulunduğumuz son çeyrekle ilgili beklentilerini de açıklayan Intel, 10.1 milyar dolar (+/- 400 milyon) gelir elde edeceğini ön görüyor. Yurt dışında tüketim çılgınlığının yaşandığı tatil dönemi nedeniyle üçüncü çeyreğin üzerinde bir gelir ön gören Intel'in, Avrupa Komisyonunun 1.5 milyar dolarlık kararını temyize götürdüğünü ve hukuki sürecin devam ettiğini de belirtelim. Intel'den sonra AMD de yaptığı açıklama ile üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. ATi Radeon HD 5800 serisi ile endüstride ilk defa DirectX 11 destekli ekran kartlarını sunan firmanın ekran kartı pazarında yüksek satış rakamlarına ulaşması ve pazar payını arttırması öngörülürken, açıklanan finansal sonuçlar da AMD'nin adım adım "Yeniden Kârlılık" hedefine yaklaştığını gösteriyor. Üçünçü çeyrek için 1.396 milyar dolar gelir açıklayan firma, bir önceki çeyreğe kıyasla gelirlerini %18 arttırırken 128 milyon dolarlık kayıp yaşandığı ancak 330 milyon dolar kayıp açıklanan 2. çeyreğe göre ciddi bir ilerleme kaydedildiği belirtildi. İşlemci satışlarını %17 artış ile 1.069 milyar dolara, GPU satışlarını ise %22 artış ile 306 milyon dolara çıkaran AMD'nin son çeyrekte özellikle GPU satışarını ciddi şekilde arttırması öngörülüyor.

 

@ ne güzel haber cici haber, kaynak da yazıyor resmi de var. insanın onaylayası geliyor. örnek olması dileğiyle...

Kaynak: Donanım Haber
Tarih:
Hit: 1584
Yazar: HaYVaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.