İnternetin geleceği ampülde mi?

Radyo frekansları yerine ışık tayfından faylanacak olan kablosuz ağ hayali, 18.5 milyon dolarlık yatırımla gerçek olmak üzere.

Boston Üniversitesi'nde yaklaşık 18.5 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan ve kablosuz ağların günümüzde kullanılan radyo frekansları yerine ışık tayfından faydalanacak yeni bir teknoloji, kablosuz ağ sistemlerinin geleceği hakkında da büyük ipuçları içeriyor.

Uzmanlar, 1 ve 10Mbps hızındaki düşük güce sahip LED'ler üzerinden verileri taşımak suretiyle mevcut radyo frekanslarını kullanan kablosuz ağ teknolojilerinin aksine daha güvenli bir çözüm sunacak olan Smart Lightning network'ü (akıllı şimşek ağı) oluşturuyor.

"iPhone'nunuzun, bilgisayarınızın, TV'nizin ve radyonuzun sadece lambanın düğmesine basarak network'e bağlandığını hayal edin." diyen Boston Üniversitesi'nden Profesör Thomas Little, bu teknolojinin en kısa sürede hayata geçirilmesi için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Smart Lightning Engineering Research Centre (Akıllı şimşek mühendisliği araştırma merkezi), bu yeni teknolojinin daha da ileri bir noktaya götürülmesi için alanında başarılı 30 farklı uzmanı bünyesinde barındıracak.

Bu yeni teknolojinin kullanılabilir duruma gelmesiyle birlikte her bir ampul, genişbant internet bağlantısı için bir erişim noktası görevine sahip olacak ve günümüzde radyo frekanslarını kullanan kablosuz ağ teknolojisini kökten değiştirecek.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 943
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.