İnternetin karanlık yüzü

Yeni çağın internet hastalıkları

kontrol edilmediği takdirde ağır sonuçlar yaratabilecek internet hastalıkları:


1- Hastalık hastası:
Vücudunda hissettiği en ufak ağrıda Google'a başvuranlar. Domuz gribi hızla yayılan hastalıklarla ilgili her türlü gelişmeyi anında takip eder, sürekli sağlık forumlarını okurlar.

2- Google Earth ve lokasyon bağımlılığı: Bazıları internetten cep telefonlarına yükledikleri "yer gösteren" sistemler sayesinde başkalarını adım adım takip edebiliyor ve nerede olduklarını görebiliyorlar. Kimi bu durumu abartıp beğendiği kişiyi takibe alıp onun gittiği barlara uğruyor ya da Google Earth'den platonik aşkının evini gözleyebiliyor.

3- İnternet hiperakitivitesi: 23 saniyeden fazla bir konu üzerinde konsantre olamıyor. Sürekli e-mailerine yanıt veriyor, Facebook'a giriyor, msn'den chat yapıyor, Youtube'dan video izliyor, Deezer gibi müzik sitelerinden kendine playlist yapıyor, aklına gelen her şeyi, yediğini-içtiğini Twitter'da yazıyor. Her zaman çok yoğun, bilgisayar başında ve bir anda binlerce şey düşünüp çok az şey yapıyor.

4- Saplantılılar: I-Tunes'da sitesinde albümlerini sıralamayı veya Flickr'da fotoğraflarını düzenlemeyi severler... Akşam yemeklerinde, karşılarındakilerin sözünü kesip Wikipedia'dan bakarak söyleneni teyit etmeye çalışırlar. Zamanlarını Wikipedia'nın yazılarını düzeltmekle de geçirirler.

5- İnternet şizofreni: Her bir çöpçatan sitesinde kızların ilgisini çekmek için yaklaşık 20 profile sahip olanlar: romantik, komik, atılgan, utangaç. Bazen kişiliklerini karıştırır ve hakarete uğrarlar.

6- Google paranoyası: Bu tipler mesela 11 Eylül'e inanmıyor, suikast sonucu ölen ABD Başkanı John F. Kennedy'nin yaşadığını ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin deterjan reklamında oynadığını düşünüyor... Kendisi komplo teorilerinin gerçek bir uzmanı ama asıl uzmanlık alanı Facebook. Sitede arkadaşlığını kabul etmeyen insanları listeliyor. İnsanların kendisi hakkında kötü şeyler söylemediğinden emin olmak için durmadan kendi adını Google'dan yazarak araştırma yapıyor.


7-  Tahribat.com Hastalığı:
Tamamen ailesel bir hastalık burda var oluştan yok oluşa.

Tarih:
Hit: 2252
Yazar: Amd-xYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.