Interpol, seri sapığın bulmada halktan yardım istedi

Interpol şimdiye kadar görülmemiş bir şey yaparak 8 Ekim Pazartesi günü tüm dünyada medya ve halktan İnternet'te yayınlanmış onlarca resimde görülen bir adamın kimliğinin teşhis edilmesinde yardım istedi. Resimlerde, söz konusu şahıs yaşları altıya kadar düşen oğlan çocuklarına cinsel tacizde bulunurken görülüyor.

Interpol Genel Sekreteri Ronald K. Noble örgütün İnternet sitesinde yayınlanan sözlerinde, "Bu adamın çocuklara cinsel tacizde bulunduğu resimleri yıllardır İnternet'te dolaşıyordu." diyerek şöyle devam etti: "Kimliğini teşhis edip onu adalete teslim etmek için diğer bütün yolları denedik, ama halkın yardımı olmadan bu cinsel sapığın küçük çocuklara tecavüz ve cinsel tacizde bulunmaya devam edeceğinden artık eminim."

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan 186 ülkenin yer aldığı uluslararası polis örgütü, şüpheli çocuk sapığının parçalardan yaratılmış dört resmini de yayınladı. Resimlerde, 30'larında veya 40'lı yaşların başlarında, uzun kaşlı ve koyu renkli taranmamış ve dökük saçlara sahip beyaz bir erkek görülüyor. Şüpheli resimlerin birinde gülüyor, bir diğerinde gözlük takıyor üçüncüsünde ise yandan görülüyor.

 

Almanya'nın Bundeskriminalamt ve Interpol'ün İnsan Kaçakçılığı'nda çalışan uzmanlar, dijital teknolojiyi kullanarak adamın yüz hatlarını gizlemek için girdap efektinin kullanıldığı bir fotoğrafı netleştirmeyi başardılar.

Adamın vücudunda, yakalandığı takdirde yasa uygulama makamlarını kimliğini teşhis etmelerine yardımcı olacak ayırt edici işaretler olduğu söyleniyor.

Alman polisinin şüphelinin resimlerini yaklaşık üç yıl önce tespit ettiği bildiriliyor. Interpol, bugüne kadar İnternet'te 12 farklı oğlanı taciz edilirken gösteren yaklaşık 200 resim olduğunu söylüyor. Müfettişler resimleri analiz ettikten sonra, bunların muhtemelen 2002 ve 2003 yıllarında Vietnam ve Kamboçya'da çekildikleri sonucuna vardılar. İki Asya ülkesiyle olan bu bağlantı yüzünden, kimliği henüz belirlenmemiş şahısla ilgili arama çalışmalarına Vico kod adı verildi. Şahsın uyruğu bilinmiyor.

Noble, "Savunmasız çocukları cinsel yönden taciz etmek ve sömürmek amacıyla dünyayı gezdiğine inanmak için elimizde çok iyi bir neden var ve 186 ülkenin yer aldığı bir polis örgütü olarak, Interpol bu kişinin kimliğinin tespit edilip adaletin huzuruna çıkarılması yönündeki bu küresel çabaları koordine etmeye hazırdır." dedi.

Interpol'ün İnsan Kaçakçılığı birimi müdür yardımcısı Kristin Kvigne, şüpheli şahsı teşhis eden kişileri tek başlarına hiçbir şekilde harekete geçmemeleri konusunda uyardı. Kvigne, insanların bunun yerine ülkelerindeki polis veya Interpol ofisiyle temasa geçebileceklerini belirtti.

İsveçli polis memuru Anders Persson medyaya yansıyan sözlerinde, başka çocukları koruma istediğinin söz konusu kişinin kimliğinin ortaya çıkması sonucunda aşağılanma veya şiddete maruz kalabileceği hususundaki endişelere baskın geldiğini söyledi. Persson, Interpol'ün insan kaçakçılığı biriminde çocuk tacizi resimlerinin yer aldığı bir veritabanına bakıyor.

Günün ilerleyen saatlerinde, Interpol yetkilileri çağrılarına hemen aldıkları "muazzam" yanıt göz önüne alındığında sapığı teşhis etme çabalarının bu sefer başarılı olabileceği konusunda iyimser göründüler.

Kvigne BBC World Television'a verdiği demeçte, "Dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlardan, bu kişinin kim olabileceği hakkında yüzlerce yanıt [aldık]." diyerek şöyle devam etti: "Bu dosyanın basın ve medyaya yansımasıyla, şahsın kimliğini tespit etme şansımız yükseldi."

AP'ye göre, halktan yardım istedikten yalnızca 12 saat kadar sonra örgüte yaklaşık 200 mesaj geldi.

 

Kaynak: Southeast European Times
Tarih:
Hit: 1574
Yazar: sahmaranYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.