iPhone Kullanıcıları Dikkat!

Son günlerde bazı ülkelerde ortaya çıkan ulusal çapta tehditlerin, sosyal mesajlaşma ve anlık sohbet programları üzerinden organize edilmesi üzerine ülkeler önlem almaya hazırlanıyorlar.

Güvenliliğiyle öne çıkan Apple ürünleri ve hizmetlerinin en sağlamı olan “iMessage” yani Apple kullanıcılarının kendi arasında dosya ve yazışmaları ücretsiz yapabildiği mesajlaşma platformu, ülke tehdidi ile suçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde haberimizde de yer verdiğimiz Suudi Arabistan’da düzenlenen eylemcilerin WhatsApp üzerinden mesajlaştıkları ve sırf bu yüzden şebeke radarlarına yakalanmadıkları ortaya çıkmıştı. Yakalanan eylemcilerin taktik geliştirerek sosyal mesajlaşma platformlarını kullandıklarını açıklamalarının üstüne ülke çapında Viber, WhatsApp, Skype gibi platformların yasaklanacağı biliniyordu.

Sıradaki tehdit çağrılarını uygulamaya döken ülke ise Amerika. Apple kullanıcılarının kendi arasında ücretsiz mesajlaştığı ve dosya transferi gerçekleştirdiği iMessage platformunun Federal Uyuşturucu ve Mücadele İdaresi tarafından dinlenemediği ortaya çıktı. Kontrollere ve dinlemelere olanak vermeyecek kadar güvenli iMessage’ın, Amerikan Savunmasını büyük bir tehdit altına itebileceği gerekçesiyle yasaklanması isteniyor.

DEA tarafından hazırlanan raporda iMessage servisinin dinlenmesi için gerekli teknolojinin sağlanması gerektiği, aksi takdirde ülke çapında bu hizmetin yasaklanacağı bildirildi. Federaller son zamanlarda Mail ve Sosyal paylaşım sitelerinin yüksek güvenlikli şifreleme sistemini çözmeye çalışıyor. Bu sayede ülke çapında tehditlerin ortadan kaldırılacağı iddia ediliyor.

Kaynak: Milliyet
Tarih:
Hit: 1117
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.