İran İlk uydu fırlatma roketini başarı ile uzaya gönderdi...

TAHRAN (İHA) - İran, ilk uydu fırlatma roketini başarıyla uzaya gönderdi.

İran, ileri bilimsel araştırmalar yapacak "Ümid" adlı uyduyu taşıyacak olan ilk uydu fırlatma roketinin denemesini başarı ile gerçekleştirdi.
"Araştırmacı 1" adı verilen ilk uydu fırlatma roketi bu sabah İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın emri ile İran Uzay Üssü Merkezi'nden fırlatıldı.
Ahmedinecad, buradaki törende gerçekleştirdiği konuşmada, İran'ın uzay teknolojisinde elde ettiği başarıların tüm insanlığa ait olduğunu ve bu alanda atılan büyük adımın bütün milletlerin hizmetinde olduğunu söyledi.

Sömürgeci ve sultacı güçlerin bilim ve teknolojiyi diğer milletleri küçümsemek ve aşağılamak için kullandıklarını belirten Ahmedinecad, "Tevhid ve adaleti şiar edinen milletler mutlaka bilim ve teknoloji ile donanmalıdır" dedi.

Ahmedinecad, doğru yolda olunduğu sürece her engelin aşılacağını ve hiçbir gücün halkın iradesine karşı gelemeyeceğini bildirdi.
Ahmedinecad'ın söz konusu uzay üssünde yaptığı incelemelerini ve konuşmasını canlı yayınlayan İran Devlet Televizyonu, roketin fırlatılma anının görüntülerini yayınlamadı.
Kaynak: mynet
Tarih:
Hit: 2797
Yazar: BuZuLYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.