Işıldayan Duvarlar Ampullerin Devrini Sona Erdirebilir

Bu teknoloji aslında bize yabancı bir teknoloji değil.LED(light-emitting diodes),ışık veren diyotlar,olarak adlandırdığımız teknolojiyle doğrudan bağlantılı.Düşük karbon teknolojisini destekleyen ülkeler bu uygulamaya 2012 yılında geçmeyi planlıyorlar.

Mantığı ise çok basit.Evler,sokaklar,caddeler insanların bulunduğu heryer bundan sonra ampüller yerine duvarlara sıvanmış ledlerle aydınlatılacak.Bu ledler ortamda güneş ışığını taklit edebilecek,ortamdaki karanlık bölgeleri ortadan kaldıracak ve ampül gibi göz kamaştırmayacak.

Gene bir ampül gibi elektrik bağlantısı gerektirmesine rağmen,ampüle oranla elektrik tüketimi çok düşük bir seviyede olacak ve bu duvarlara rahatla dokunabileceğiz.Klasik ışık açma-kapatma tuşları,gene ışık seviyesinin kontrolünü sağlıyacak.

İngiltere merkezli bağımsız bir şirket olan Carbon-Trust,bu teknolojiyi geliştiren İskoç Lomox firmasına yaklaşık 500 bin pound ödül verdi.Bu icadın enerji-tüketimi-az lambalardan 2.5 kat daha verimli olacağını ve İngilterenin 2020 ye kadar karbon salınımını %34 düşürme hedefine çok büyük bir katkı sağlıyacağını belirtti.

Duvalarda yapılacak olan bu değişiklik bildiğiniz gibi cep telefonlardında,televizyonlarda,dizüstü bilgisayarlarda çoktan uygulamaya konulmuş durumda.

Bu sistem sadece 3 ve 5 volt aralığını kullandığı için güneş enerjisiyle elektrik ihtiyacı karşılanabilir.Lomox,bu teknolojinin öncelikle elektrik olmayan karayolları ve otobanlarda uyarı işaretlerinde kullanılmaya başlanabileceğini belirtti.

Lomox şirketinin yönetim kurulu başkanı Ken Lacey ilk ürünlerin 2012 de piyasaya sürülebileceğini söyledi.

Tabi böyle bir uygulama Türkiye'ye gelirmi,uygulanırmı orası bilinmez.

Kaynak: Times Online
Tarih:
Hit: 2028
Yazar: deja-vuYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.