İşte yeni Windows Gezgini!

Windows 8'in Windows Gezgini açıklandı!

Windows 8'deki Windows Gezgini resmen ortaya çıktı. İşte ekran görüntüleriyle yeni Gezgin!

Microsoft, Windows 8'de yer alacak yeni Windows Gezgini arayüzündeki yenilikleri bir blog gönderisinde detaylı bir şekilde anlattı.

Blog'da, binlerce isimsiz Windows kullanıcısından toplanan kullanım raporlarına göre Windows Gezginindeki 200 komuttan 10 tanesi, yüzde 80'lik bir kullanım oranına sahip. Yani birçok komut çok az kullanılıyor veya hiç kullanılmıyor. Bunun yanında Microsoft, kullanıcıların yüzde 54.5'inin sağ tuş menüsünü kullanarak komutlara ulaştığını, yüzde 32.2'sinin ise klavye kısayollarıyla bunu yaptığını ortaya çıkarmış.

MS Office'de tanıtılan ribbon ara yüzü, şu anki Windows Gezgininde bulunan birkaç eksiği gidermeyi hedefliyor. Windows 8'de ribbon ile sunulucak olan en sık kullanılan komutlar, dosya yönetimini çok daha etkili bir hale getirecek. Yeni Gezgin ara yüzü dosyalar için canlı önizleme, gelişmiş araç ipuçları, tüm ribbon işlevleri için klavye kısayolları gibi özelliklere de sahip olacak.


Komut kullanım grafiği, yeni "Paylaş" menüsü


Windows Gezgininde en çok kullanılan 10 komut (tıklayarak büyük halini görüntüleyebilirsiniz)

Eğer ribbon arayüzünün ekran alanını küçülteceğinden endişe duyuyorsanız, Microsoft bunu da düşünmüş. Windows 8'deki Ayrıntılar paneli, Windows 7'dekine göre daha az yer kaplıyor. Sevilen "Yukarı" düğmesi de klasörler arasındaki gezintiyi kolaylaştırmak için geri getirilmiş.

Windows 8'in Windows Gezginindeki yeni "Paylaş" menüsü:İki ekran görüntüsü daha

Windows 8'in dosya yöneticisi, Windows 7'ninkine göre bir ekrana daha çok dosyayı sığdırabiliyor

Ribbon size çok geniş geliyorsa, yeni Hızlı Erişim araç çubuğu ile sık kullandığınız işlevlere anında erişebileceksiniz:

Kaynak: Veteknoloji
Tarih:
Hit: 944
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.