İtülü Gençler Uzaya 1 kloluk Uydu Fırlatacak

İtü Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof Dr. Fevzi Ünal, Tübitak tarafından desteklenen 'Piko Uydu Projesi' kapsamında öğrenciler tarafından kenarları 10'ar santimetre olan küp şeklinde bir uydu yapıldığını bildirdi. Uydunun uzayda yerini alması için gerekli başvuruların yapıldığını dile getiren Ünal, şunları söyledi: 'Uydumuz, 2008 yılının sonuna doğru Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatılacak ve uzaydaki yerini alacak. Uzaydan bize varlığını bildirir bir sinyal gönderecek. Üzerindeki düşük çözünürlüklü kamera ile kaydettiği görüntüleri üniversitedeki haberleşme laboratuarına gönderecek. Uzaydaki yerini aldığında sadece üniversitemiz için deği, Türkiye içinde çok prestijli bir görevi yerine getirecektir. Öğrencilerin yapmış olması bakımından bu uydu Türkiye için bir ilktir. Projenin ticari yönü yoktur.'

PİKO UYDU

İTÜ Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan da, küçük uyduların mini, mikro, nano ve piko uydular olmak üzere büyüklüklerine göre sıralandıklarını belirtti. Uluslararası Küpsat Projesi'ne
2005 yılında dahil olduklarını ifade eden Aslan, projenin amacının, Kaliforniya Politeknik Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi önderliğinde özellikle öğrencilerin uzaya yönelik deneyimlerini gerçekleştirmeleri oolduğunu anlattı.

Aslan, bu kapsamda yaptıkları piko uyduyu geliştirdiklerini dile getirerek, yapılan uyduların roketlerle Kazakistan'dan uzaya gönderildiğini belirtti.

Bugüne kadar çeşitli ülkelerden üniversite öğrencileri tarafından onlarca pSat uydusunun uzaya gönderildiğini, ancak bunların arasından gerçekten çalışan 1-2 tane olduğunu ifede eden Alim Rüstem Aslan, bu tür uyduların ömürlerinin genellikle 6 ay olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Aslan, 2008 yılının sonuna doğru uzaya fırlatılacak olan 'ITU-pSat 1' uydusunun, uzay ortamına dayanıklılık testinden başarıyla geçtiğine işaret ederek, 'Uydu 680 kilometre uzağa, yere yakın yörüngeye oturacak. Bir yıl içinde tamamlanan uydu projesinin bütçesi yaklaşık 400 bin TL' dedi.

Aslan, bundan sonraki amaçlarının kenarları 20 santimetre olan küp şeklinde nano bir uydu yapmak olduğunu belirterek, ekonomik olması için teknolojinin küçük uydulara kaymaya başladığını söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 749
Yazar: mauselausYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.