Japon Değil Türk İşi- "Akıncı-1"

Konya'da bir yazılım firması, sesli komutları yerine getirebilen, insan hareketlerini taklit etme yeteneğine sahip robot geliştirdi.Merkezi Konya'da bulunan Akınsoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009'da robotik teknolojileri konusunda araştırmalar yapmak üzere laboratuvar kurduklarını, burada ARGE faaliyetlerine başladıklarını bildirdi.


''Akıncı-1'' adını verdikleri robotun, bir insanın figürlerini yapabilecek şekilde kas yapısına sahip olduğunu belirten Akın, şunları kaydetti:

''Bu robotun kas sistemlerini kendi çizimlerimiz ve projelerimizle geliştirdik. İnsanların yapabildiği hassas hareketler hariç ana hareketlerin birçoğunu yapabiliyor. İnsan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine sahip robotumuz, duyma ve konuşma eylemini gerçekleştiriyor. Matematiksel işlemleri çözümleyebiliyor. Robotta yürümeyi gerçekleştirecek kas yapısına sahibiz ancak denge konusunda sıkıntılar yaşadık. Ancak ilerleyen zamanlarda tam yürüme hareketini gerçekleştirecek hale getireceğiz.''

Geliştirilerek 2015'te piyasaya sunulacak

Akın, hedeflerinin robotu, yapacakları 9 milyon liralık yatırımla daha da geliştirerek 2015'te piyasaya sunmak olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''2015'te bu robotları pazara sunacağız ve çeşitli hizmetlerde yer almaya başlayacak. Mesela bir süpermarkette tanıtım yapabilecek, çeşitli hizmet sektörlerinde tezgahtarlık yapabilecek. Havalimanlarında, otogarlarda yönlendirme, tanıtma gibi görevler alabilecek. Bir garsoniyer hizmet gerçekleştirebilecek ya da park ve bahçelerde farklı görevler alabilecek.''

Kaynak: AA
Tarih:
Hit: 2282
Yazar: hezaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.