Jüpiterin Gökyüzündeki Gösterisine Davet

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, 13 Temmuz Pazar günü düzenleyeceği etkinlikte Başkentlilere, Yer'e en yakın konuma gelen Jüpiter'in gökyüzündeki şölenini izlettirecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, dış gezegen olan Jüpiter, 9 Temmuz'da "karşı konum" anlamına gelen Güneş ve Yer'le aynı doğru üzerindeydi.

Böylece gezegen, yörüngesi üzerinde Yer'e en fazla yaklaştığı konuma geldi.

Bu seneki karşı konumda Jüpiter, -2.67 kadirlik parlaklığıyla gökyüzünün Ay'dan sonraki en parlak gök cismi oldu. Karşı konumlarda gezegenler Yer'e oldukça yaklaştığı için, her zamankinden parlak, Yer'den görünen diski de her zamankine göre biraz daha büyük olduğundan karşı konumlar gezegen gözlemleri için ideal zamanlar olarak belirtiliyor.

AÜ Rasathanesi, TÜBİTAK Bilim-Toplum Projesi kapsamında düzenlediği halk günü etkinliklerinin bu ayki programına Jüpiter'in karşı konumda bulunması nedeniyle gökyüzünde meydana gelecek değişiklikleri Ankaralılara izlettirecek.

Karşı konum anı, 9 Temmuz sabahı TSİ 09:56'da gerçekleşmiş olsa da etkinliğin düzenleneceği 13 Temmuz akşamı da Jüpiter Yer'e oldukça yakın ve gözlem için uygun bir durumda olacak.

Etkinlik, saat 19.00'da başlayacak ve havanın açık olması durumunda 00.00'a kadar sürecek. Jüpiter'in yanı sıra, Ay, Satürn ve bazı derin uzay cisimlerinin teleskoplarla gözleneceği etkinlikte Jüpiter için potansiyel tehlike gösteren gök olaylarını konu alan bir de sunum yapılacak.

Etkinlik programı ile ilgili bilgiye http://rasathane.ankara.edu.tr/bilimtoplum/index.php adresinden ulaşabiliyor.

Kaynak: CNN Türk
Tarih:
Hit: 829
Yazar: NighT-7Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.