Kontör Devri Kapanıyor, 3 Boyutlu Tv Geliyor

2010 yılında Türkiye'yi daha pek çok yenilik bekliyor; yeni uydular, yerli arama motoru, internete bağlanabilen televizyonlar yolda...

Yıldız Teknik Üniversitesi ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ortaklaşa düzenledikleri Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu’nun sonuçları açıklandı. Türkiye'nin ve dünyanın bilişim teknolojilerindeki mevcut durumunun bir fotoğrafı çekilirken aynı zamanda gelecek yeni teknolojiler için de önemli kararlar alındı.

Bu kararlar arasında en çok kişiyi etkilemesi beklenen uygulamaların başında kontör uygulamasının kaldırılması geliyor. Pek çok farklı tarife ile kafaları karıştıran kullanıcılar artık rahat edebilecek. Kontör yerine artık "süre" satın alınacak. Böylece kullanıcılar ne kadar konuşma haklarının kaldığını karmaşık hesaplar yapmadan takip edebilecek.

Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu boyunca birinci gün ve ikinci gün iki farklı sonuç bildirgesi yayınlandı.

 

1. GÜN SONUÇ BİLDİRGESİ

1- Bilisim sektöründe, ekonomik kriz döneminde büyüme, yatırımlar ve istihdam artışı sürmüştür. Sektörün büyüklügü 2000 yılında 10 milyar dolar iken, 2008’de 31 milyar doları aşmıştır.
2- Haziran 2009 – Aralık 2009 tarihleri arasında 9.3 milyon abone, mobil numara taşınabilirligi sisteminden yararlanmıştır.
3- Haziran 2009 – Aralık 2009 tarihleri arasında 6 milyon 3N abonesi oluşmuştur.
4- 3N yetkilendirmeleri ile birlikte Hazine’ye 1 milyar Avro nakit devri gerçeklesmistir.
5- New York, Paris, Londra gibi merkezlerle karşılastırıldıgında, stanbul su anda en hızlı 3N sebekesine sahip şehirdir.
6- IPTV 4’ten IPTV 6’ya dönüsüm olacaktır.
7- Yerli arama motoru kurulacaktır.
8- Yazılım sektörüne standartizasyon ve sertifikasyon getirilecektir.
9- Cep telefonlarında, kontör yerine kuruş hesabına gidilecektir.
10- 2008 – 2013 arasında mobil veri trafiginin 66 kat artması ve bu trafiğin yüzde 66’sının video olması beklenmektedir.
11- En çok mobil televizyon izlenen zamanlar, prime time ve futbol maçları olarak ölçümlenmistir.
12- Fiber optik alt yapının yaygınlasması ve transmisyon amacıyla kullanılmasıyla üretilmekte olan içerik daha da zenginleşecek ve ar-ge yatırımları artacaktır.
13- Türkiye’de yaklasık 40 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır.
14- Hane bazında sabit hat üzerinden internete bağlanma penetrasyonu Türkiye’de yüzde 32, AB üyesi ülkelerde ortalama yüzde 54’tür. Türkiye’nin 2010 sonu itibariyle AB ortalamasını yakalaması beklenmektedir.
15- Single RAN Yönetimi sayesinde yüzde 80 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.
16- LTE (4N) teknolojisi sonrasında 30 dakikalık, 150 MB’lık bir film, 11 saniyede indirilebilecektir.
17- Dünyada 4 milyar telefon kullanıcısı bulunmaktadır.
18- Mobil operatörlerin sunduğu katma degerli servislerin hiç biri, henüz kişiden kşiye arama trafiğinden daha yoğun bir trafik oluşturmamaktadır.
19- Kullanıcı tarafından üretilen içerik gelecekte daha önemli olacak, operatörler ise giderek daha fazla taşıyıcı rolü ile ön plana çıkacaktır.

2. GÜN SONUÇ BİLDİRGESİ

1- Uydu haberlesmesi, karasal ve iklimsel olumsuzluklardan etkilenmeyen, alternatifsiz bir teknolojidir.
2- Türksat uyduları üzerinden yapılan SD yayın sayısı 254, HD yayın sayısı ise 6’dır.
3- 2010’da 3 boyutlu televizyon yayıncılıgı baslayacaktır.
4- 4A ve 4B uyduları üretim asamasında olup, 2012’de kullanıma sunulacaktır.
5- Halen Türkiye’ye ait bir gözlem uydusu bulunmamaktadır. Göktürk Gözlem Uydusu, 2012’de kullanıma sunulacaktır. Böylelikle orman yangınları, sel  felaketleri v.b. gözlenebilecektir.
6- Türkiye’nin 2012’de 5 yörüngede isletilen, 7 uyduya sahip olması hedeflenmektedir.
7- Ar-ge faaliyetlerini gelistirecek düzenlemelerden birkaçı sunlardır: Teknokentlerde finansal avantaj sağlanması, proje fonlarının zamanında karşılanması, bilişim kentleri kurulması ve ekonomik faaliyetlerin bütünleştirilmesi, bilişim uzmanı yetşitirecek eğitim kurumlarının artırılması, inovasyon kültürünün gelistirilmesi, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi, yerli malının tercih edilmesi.
8- Ulaştırma Bakanlığı’nın yaklaşık 200 milyon dolar ar-ge kaynagı bulunmaktadır.
9- Gelecekte, sanal dünyayla gerçek dünyan daha fazla bütünlesecek. Hantal cihazlar yerine çok fonksiyonlu, küçük ve kolay tasınabilir ürünler öne çıkacak.
10- Türkiye bilişim sektöründeki fırsatların basını düsük girisim sermayesi ile yazılım çekmektedir.
11- Veri merkezlerinin Türkiye’de kurulması için devletin destek vermesi gerekmektedir. Böylece Bulut Bilisim alanındaki fırsatlardan da yararlanılabilecektir.
12- Yakın gelecekte kullanmakta oldugumuz aletler internet’e doğrudan bağlı olacaktır. Böylelikle örneğin bir araba nerede olduğunu bildirebilecek, müzik setine CD takılmayacak ve kendisi internetten indirecek. Su, elektrik sayaçları okunmayacak, internet üzerinden kendileri bildirimde bulunacaklar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1256
Yazar: ismailcaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.