Kontörlü Hat Sahiplerine Müjde

90 günde kontör yüklenmediği için kapanan hatlar yeniden açılıyor. Üstelik kontör parasını operatörler karşılayacak.

Kontör yüklemedikleri için hattı kapatılan cep telefonu abonelerine Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan sevindirici haber geldi. 
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) aldığı yeni kararla, 90 gün içinde kontör yüklenmediği için hattı kapatılan abonelerin hattının tekrar açılmasına, hattı kapatıldığı için kullanamadığı kontörlerin parasının da işletmeciler tarafından iade edilmesini kararlaştırdı. Zaman'ın haberine göre, aboneler kullanmadıkları kontörlerin paralarını birkaç seçenekle geri alabilecek. Bunun için, öncelikle operatörlere geri ödeme için başvuruda bulunacak. Başvuru tarihinden bir ay sonra para, abonenin tercihine göre ister banka hesap numarasına isterse de kredi kartlarına geri ödenecek. Abonenin parasını geri alabileceği diğer bir seçeneği daha var. Bu da, sözleşme yapma yetkisine sahip bayi ya da abone merkezleri, parayı elden ödeyebilecek. BTK'nın aldığı kararda, numarasını taşıyan aboneler de geri ödemeden yararlanacak. Eski işletmeci, kullanılmayan kontörlerin parasını yeni işletmeciye, yeni işletmeci de abonesinin hesabına aktaracak.

BTK, geri ödeme çalışmalarının tamamlanması için cep telefonu işletmecilerine 1 Nisan'a kadar süre verdi. Bu süre içinde operatörler hazırlıklarını tamamlayarak, ödeme işlemlerine başlayacak. BTK'nın bu kararı almasında kontörlü cep telefonu kullanıcılarının mağdur oldukları gerekçesiyle yoğun şikâyetleri etkili oldu. Şikâyetler daha çok, hattı kapatılan abonelerin kullanılmayan kontör şikayetleri üzerine yoğunlaştı. Çünkü, 100 kontör olan bir abone, üç ay içinde bu kontörleri bitirmek zorunda. Bitiremezse hattı kapatılıyor. Abone ilk ay 500 kontör bile alsa, 3 ay içinde en az 100 kontör daha yükleme yapmak mecburiyetinde kalıyordu. BTK, operatörlerin bu yöndeki uygulamalarına düzenleme getiriyor. Önce, yükleme yapmadığı için hattı kapatılan abonelerin hattın açılması için 100 kontör yerine 5 TL'lik kontör yüklemesi yeterli olacak. 5 TL'lik kontör yükleyen abonenin hattı yeniden açılacak. 

 

Kaynak: veteknoloji.com
Tarih:
Hit: 2218
Yazar: yasin_55Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.