LED Lamba ile Elveda Florosan ve Ampul

img55/4265/tbth12870lamba70122590lph1.jpg
Bilgisayar ve elektronik cihazlar tüm hızlarıyla gelişedursunlar, aydınlatma alanında da bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. 19. yüzyılın sonlarında Thomas Edison'un icat ettiği akkor flamanlı ampuller hala işimizi görüyor. Floresan lambaların dahil olduğu deşarj lambalarının tarihi de neredeyse bir asır önceye dayanıyor ancak günümüzde yarı iletken teknolojisi o kadar ilerledi ki birkaç sene içerisinde marketlerden ampul yerine LED lambalar satın almaya başlayabiliriz.

LED lambalarının getirdiği üç önemli avantaj var:

* Çok uzun ömürlüdürler. Bir akkor flamanlı lambanın ömrü 1,000 saat, standart bir floresan lambanın ömrü 10,000 saat, bir LED lambanın ömrü ise 10 yıldır (günlük kullanım 12 saat üzerinden hesaplanmıştır).
* Çok verimlidirler. Bir LED lambası 1 sene boyunca 12 saat yansa getireceği elektrik faturası sadece 80 Cent'tir.
* 16 milyon renkle aydınlatma yapmak mümkündür. Gelecekte arzunuza göre rengini sık sık değiştirebileceğiniz LED lambaları kullanabileceksiniz (özel devreler gerekli).

LED lambalarının şu an aşması gereken en büyük problem ise ışık akısının (60 lümen civarı) çok düşük oluşudur. Yani bir LED lambasıyla ancak çok dar bir odayı aydınlatabilirsiniz. Büyük bir odayı aydınlatmak için en az 8-10 adet kullanmanız gerekebilir. Bu da toplam enerji tüketimini arttırır.

Artık uzmanlar LED lambalar için bir araya gelip standartları belirlemeye çalışıyorlar (ışık akısı, enerji tasarrufu, renk kalitesiyle ilgili standartlar geçen ay belirlendi). Zira günümüzde enerji tasarrufunun önemi çok büyük. National Institute of Standart and Technology'deki (NIST) bir bilim adamının söylediklerine göre bir ülkenin toplam elektrik tüketiminin %22'sini aydınlatma oluşturuyor. Eğer LED lambalarının kullanımı yaygınlaşırsa ciddi düzeyde elektrik tasarrufu sağlanabilir. Uzmanlar 2025 yılındaki aydınlatma sonucu tüketilen enerjinin %50 oranında azalacağına inanıyorlar. Bu arada American National Standart Institute (ANSI) ikinci standartla ilgili (C78.377-2008) görüşmeleri tamamladı. İkinci standart kullanılacak renkleri kapsıyor.

C. Crane Company'nin bu "LED ampülü" 10 sene boyunca ışık saçabiliyor fakat fiyatı yaklaşık 35$. PcLabs
Kaynak: gecce.org
Tarih:
Hit: 2303
Yazar: PrometheusYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.