Linkedin Kişisel Bilgilerinizi İzinsiz Kullanıyor

Türkiye’de de popüler olan iş dünyasına yönelik sosyal paylaşım sitesi Linkedin, herhangi bir duyuru yapmadan kişisel bilgilerinizin ve fotoğrafınızın reklamlarda kullanılmasına olanak tanıyan bir değişiklik yaptı.

Sosyal medya platformlarının artmasının yanı sıra, bu platformlardaki insanların milyonları bulması yeni bir sektörün de kapısını açtı: “Hedefli Reklamcılık”. Kişisel bilgilere göre şekillenen, daha uygun olduğu düşünülen bu pazarlama yöntemi kişisel mahremiyetin sınırlarını zorluyor.

Buna en güzel örnek kuşkusuz Linkedin. Sosyal paylaşım sitesi olan Linkedin geliştirdiği yeni özellik sayesinde, siteye üye olan her kullanıcının ismini, fotoğrafını ve kişisel bilgilerini reklamlarda kullanılmasına onay veriyor.

                                                     

 Trendmicro kıdemli güvenlik uzmanı Ferguson; yeni getirilen özelliklerin 120 Milyon Linkedin kullanıcısına bildirilmeden gerçekleştirildiğini, bu uygulamanın kişisel mahremiyete aykırı olduğunu ifade ediyor.

 

Birçok platform kullanıcıların bilgisi dışında kişisel bilgileri kullanmaya çalışıyor. Bu arada Hollanda’da gizlilik yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle Linkedin’in bu uygulaması hakkında soruşturma başlatıldı. Haziran ayından bu yana test aşamasında olan ‘reklamlarda kişisel bilgileri kullanma’ eyleminin durdurulması için, ülkede sert yaptırımların getirilmesi bekleniyor.

 

Kendinizi Reklam Malzemesi Yapmaktan Nasıl Kurtarırsınız?

Sizin de Linkedin profiliniz varsa giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki isminize tıklayarak, ‘ayarlar’ (settings) bölümüne girmelisiniz. Açılan sayfanın sol tarafında bulunan ‘hesap’ (account) sekmesini tıklayarak ‘Toplumsal Reklamları Yönetin’ (Manage Social Advertising) ve ‘Geliştirilmiş reklamları etkinleştir/devre dışı bırak’ (Turn on/off enhanced advertising) seçeneklerini göreceksiniz.

Bu iki bölüme de ayrı ayrı girerek, açılan sayfadaki işaretli kutuların işaretini kaldırmanız gerekiyor. Bu sayede reklamlarda isim, fotoğraf ve kişisel bilgilerinizin kullanımını engelleyebilirsiniz.

Bu sayfada öncelikli olarak önerimiz, bu özelliği devre dışı bırakmanız. Ancak bu ayarlar sayfasında kendinize uygun daha fazla devre dışı bırakmak isteyeceğiniz özellikler olabilir.

Kaynak: Scroll
Tarih:
Hit: 767
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.