Maket gibi evde yapılabilen savaş uçağı

Bir zamanların efsanevi savaş uçağı Spitfire ile uçabilmek birçok havacılık tutkununun hayali. Bu hayali İngiliz uçak üreticisi Supermarine Aircraft'ın sahibi Mike O'Sullivan gerçekleştirdi. Bugün efsanevi Spitfire ila uçmak isteyen, uçağın kopyasını 190 bin dolara satın alabilir. 2. Dünya Savaşı'nın en çok hatırlanan tek pilotlu avcı uçaklarından biri olan Supermarine Spitfire, İngiliz Hava Kuvvetleri'ne 1938'den 1950 yılına kadar hizmet verdi.
Sullivan, ilk kopya Spitfire'ı 1994 yılında üretti ve sonraki 6 yılını test uçuşlarıyla geçirdi. Sullivan, 2007'den beri iki koltuklu MK26 modelinin benzerini üretiyor.

15 BİN PARÇASI VAR
Orijinallerinden fazla bir farkı olmayan bugünkü MK26'lar, hobi olarak havacılığı tercih edenler için üretiliyor. Uçak kit olarak satın alınıp 15 bin ayrı parçası birleştirilip monte ediliyor. Monte işlemi ortalama 1000 saat sürüyor.
Orijinal Spitfire'lar Rolls Royce tarafından üretilen dev motorlar kullanıyordu, bugünkü Spitfire'lar ise ufak ve yakıt tasarruflu motorlardan oluşuyor. Uçağın seyir hızı saatte 300 kilometre, maksimum hızı ise 350 km. 150 litrelik yakıt kapasitesiyle uçak, durmadan 6 saat yol alabiliyor.
Spitfire MK26'nın kiti motoruyla birlikte satılıyor. Bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerine toplam 100 Spitfire kiti satılmış. Daha çok Avrupa'dan talep geldiğini kaydeden Sullivan, yeni alıcıların Birleşik Arap Emirlikleri'nden çıkmasını bekliyor.
Özellikleri
Seyir hızı: 300 km/s
Maksimum hız: 350 km/s
Yakıt kapasitesi: 150 litre
Menzil: 1500 km.
Motor: Monaro V6

Kaynak: HaberTürk
Tarih:
Hit: 1023
Yazar: jizz_jixYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.