Messenger tarih oldu!
Messenger tarih oldu!

Microsoft Messenger'da yeni dönem...

MSN Messenger'da bir devrin sonu: Çok kullanılan Messenger hizmeti tarih oldu, yerini Hotmail aldı.

Windows Live Messenger'ın kurulum gerektirmeden, internet tarayıcı üzerinden çalışan sürümü MSN Web Messenger artık yok. Bunun yerini uzun yıllardır tanıdığımız Hotmail ile bütünleşik bir hizmet olan Windows Live Hotmail aldı. Bu hamle Microsoft ile Google arasındaki savaşı iyice kızıştırdı. Çünkü Windows Live Hotmail, bu haliyle direkt Google GTalk'un rakibi haline geldi.

MSN Web Messenger kullanıma sunulduğu 2004 Ağustos'undan bu yana oldukça popüler bir uygulamaydı. Yahoo Messenger ile rekabette oldukça zorlansa da önemli bir yeri vardı. Kurulum gerektiren MSN Live Messenger'ın inanılmaz popülaritesine rağmen tek başına çalışan bir uygulama olarak GTalk karşısında çok zorlandı. Çünkü Google GTalk'un sunduğu bazı avantajları sunamıyordu.

Hotmail entegrasyonu ile hem Hotmail, hem MSN Web Messenger önceden yapamadıklarını yapıyor. Bunlardan en basiti ve belki de en önemlisi e-posta alıp atarken listedeki insanların online olup olmadığını görebilmek ve bu sayede hızla iletişim kurabilmek.

Bu arada Google'ın da Microsoft'un elini durmadan zorladığını belirtmekte fayda var. Google, daha önce Hotmail kullanıcılarının kolayca Gmail'a geçişini kolaylaştırıp bunu güzelce duyurmuştu. Microsoft Exchange'e karşılık olarak da Google Apps Sync for Microsoft Outlook'u ortaya koymuştu. Bu sayede direkt Hotmail ve Outlook kullanıcılarını Gmail ve Google Apps saflarına katmayı hedeflediğini göstermişti. Microsoft da Bing ve şimdi de Windows Live Hotmail ile oldukça sağlam karşılık veriyor. Bu rekabetten karlı çıkan da biz kullanıcılar oluyoruz.

Şimdi bize Windows Live Hotmail ile Google GTalk'un özelliklerini sıralamak ve böylece kıyaslamanıza olanak tanımak kalıyor...

Windows Live Hotmail Özellikleri

Hotmail, Gmail ve Yahoo e-posta hesaplarını tek programdan kullanma imkanı sunuyor. Takvim hizmeti, Outlook Express ile kolay kullanım ve haliyle Windows Live özellikleri sunuyor. Her şeyi derli toplu tutması gayet güzel. Bu arada Yahoo e-posta hesabınıza Windows Live Hotmail üzerinden erişebilmek için Yahoo!Plus üyeliğiniz olması gerektiğini de hatırlatalım.

İnternete bağlı değilken de önceden aldığınız e-postaları okuyabiliyor, cevap yazabiliyor ve takvime bakabiliyorsunuz. Daha sonra bağlandığınızda bu hazırladığınız iletileri tek tıklamayla göndermek mümkün.

Güvenlik açısından da seneler öncesinin Hotmail'ıyla kıyas kabul etmeyecek kadar iyi durumda. Başlıca e-posta hizmeti sağlayıcıların hepsinde bulunan spam yani gereksiz e-posta filtresi ve kullanıcıları engelleyebilmek sunduğu temel özelliklerden.

Bu arada takvim ile bağlantılı olarak göz ardı etmiş olabileceğiniz ancak oldukça yararlı bir özelliği de hatırlatalım. İsterseniz belirlediğiniz tarihlerde cep telefonunuza hatırlatma mesajı gönderebiliyor. Ayrıca bu takvim ile calendar.live.com üzerinden istediğiniz kişilerle istediğiniz takvim bilgilerini paylaşarak iş ve etkinlik planlarınızdan çevrenizi haberdar edebilirsiniz. Elbette iş ve arkadaş çevrenizin de bu takvimi ve siteyi takip etmek bir alışkanlığı olmalı ki bir işe yarasın. Bu özellikler oldukça faydalı olmasına karşın bu takvim hizmetinin içinde yer alan etkinlik paylaşımında Facebook açık ara önde.


Kaynak:
Tarih:
Hit: 1785
Yazar: nonameYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.