Microsoft Adobe‘yi almaya Hazırlanıyor

Microsoft ile Adobe arasında üst düzey görüşmelerin başladığı bilgileri teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. iPhone 4′le değil ama iPad’le Apple’ın durdurulamayacak kadar ileri gitmesi Microsoft’u ciddi bir adım atmaya itti. Adobe her an Microsoft’un olabilir

Microsoft bu yıl nedense hemen hiç bir satın alma yöntemi izlemedi. Firma tüm ilgi odağını Windows 7′ye kanalize etti ve kendisini bir an önce Windows XP’nin izlerinden kurtaracak girişimlere yöneldi. Örneğin Internet Explorer 9′un ve Messenger 2011′in Windows XP için çıkmayacak olmaları bunun bir göstergesi.

Öte yandan, Apple’ın iPhone ile başlayan ama sadece çok güçlü moda akımı yaratan iPhone’una Microsoft cephesinden net bir yanıt gelemeyişi, dahası pazara bir de Android’in girmesi Microsoft’u mobil pazarda birden şampiyonlar liginin dışına itti.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de Apple’ın son numarası olan iPad’in ortalığı kasıp kavurması, 2011′de 40 milyon iPad satılabilir öngörüleri ve bu pazara a Android işletim sistemini kullanacak rakiplerin entegre olması, Microsoft’a yeni açılan pazarlarda hakimiyet kurdurmayabilir.

Özellikle iPad akımı, Microsoft ile Adobe arasında ciddi bir yakınlaşma doğurdu. Bugün Amerikan borsalarına düşen Microsoft ve Adobe’nin üst düzeyde görüşmeye başladıkları haberi, Adobe’nin hisselerini uçururken akıllara “neden flash?” sorusunu getirdi. Adobe’nin flash platformu, iPad ve iPhone’da desteklenmiyor. Ayrıca Android’li cihazlarda da ancak 2.2 güncellemesi ile gelecek ki o da henüz ne derece akıcı olacak bilinmiyor.

Microsoft’un Adobe’yi satın alma olasılığı Microsoft’a ne kazandırır bilemeyiz ama mobil pazarda yaşanacak yeni gelişmelere paralel yeni platformların hazırlığının şimdiden atılmaya başlanacağını söyleyebiliriz.


Kaynak: nytimes
Tarih:
Hit: 1268
Yazar: FCNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.