Microsoft gizli kodlarını açtı

Microsoft, diğer yazılımların kendi ürün ve teknolojisi ile daha uyumlu çalışması için gizli olan kaynak kodlarını geniş oranda açtı.


Microsoft, gizli olan kaynak kodlarını ve programlarının çalışma mantığını, yazılım geliştiricilere açtı. Şirket böylece, Microsoft Office, Windows gibi ürünler ile uyumlu uygulama geliştiricileri için geniş bir döküman kaynağı sağlandığını söyledi.

Yaklaşık 30 bin sayfalık kaynak kodunu online olarak yayınladığını belirten Microsoft, buna yenilerinin ekleneceğini de açıkladı. Açık kaynak kodu geliştirenlere yönelik bir forumu da hayaya geçirmeyi planlayan şirket, kendi yazılım protokollerini kullanarak uygulama geliştirenleri, dava etmeyeceğini de duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre; kaynak kodlarını kullanarak uygulama geliştiren ve bunu ticari amaçla kullananlardan ise belirli oranda ücret talep edilecek.

Office'te yeni dosya formatları

Yeni kararda, Microsoft Office'in yeni dosya formatlarına açılması da bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, bu program ile oluşturdukları dosyaları istedikleri farklı formatlarda da kaydedebilecek.

Balmer: "Olumsuz etkilenmeyeceğiz"

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, yeni aldıkları kararın rakiplerine rekabet şartları açısından daha iyi koşullar sağlayacağını, ama buna karşın Microsoft ürünlerine olan ilginin devamlılığı açısından önemli olacağını belirtti.

Uzmanların karara yorumu ise iki başlık altında toplandı. Konu ile ilk yorumu, Microsoft'un artık rekabeti ihlal ettiği gerekçesi açılan davalara son verme olarak yapan konunun uzmanları, ikinci yorumu ise şirketin açık kaynak kodlu yazılım pazarının hızlı büyümesi karşısında yaptığı bir hamle olarak, yapıyor.

AB'yi tatmin etmedi

Yıllardır hem Avrupa hem de ABD'de, rekabet kurallarını ihlal ettiği için başı dertten kurtulmayan Microsoft'un bu kararı AB tarafında şüphe ile karşılandı. AB, Microsoft'un aldığı kararın, Internet Explorer'ı Windows işletim sistemi içinde gömülü sunması nedeni ile karşı karşıya kaldığı tekelcilik suçlamasına tam çözüm olmadığını ifade etti.

Kaynak: CNE Türkiye
Tarih:
Hit: 1655
Yazar: BuZuLYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.