Microsoft Imagine Cup 2009 başvuruları başladı

Microsoft tarafından düzenlenen küresel öğrenci yarışması Imagine Cup'ın 2009 başvuruları başladı.

 


Her sene değişen temasıyla öğrencileri hayatı olumlu yönde değiştirecek fikirler bulmaya davet eden Microsoft Imagine Cup 2009 başvuruları başladı. "Küresel ve zorlu problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyin” olarak belirlenen tema dahilinde toplam 200 bin dolar ödül dağıtılacak yarışmaya katılmak isteyenler Imagine Cup internet sitesini ziyaret edebilirler.
Bu yıl yedinci kez düzenlenecek küresel organizasyonun Türkiye finalistleri Mayıs ayında belirlenecek. Dünya finali ise Temmuz ayında Kahire’de gerçekleştirilecek. Bugüne kadar 100’ü aşkın ülkeden 200 binden fazla öğrencinin yarıştığı Imagine Cup’ın 2009 finallerinin yine büyük ses getirmesi beklenirken, finalist öğrencileri müthiş bir uluslararası deneyim bekliyor. Dünyanın en yetenekli yazılım geliştirici, bilişim teknolojileri ve tasarım öğrencileri, eğitimden çevreye, sağlıktan insan haklarına kadar farklı alanlarda insanoğlunun karşı karşıya kaldığı en büyük sorunların çözümü için geliştirecekleri projelerini Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen sekiz Milenyum Hedefi etrafında şekillendirecekler.


Bu hedefler şöyle belirlenmiş:

- Aşırı yoksulluk ve açlığın yeryüzünden silinmesi
- Herkes için ilköğretim sağlanması
- Cinsiyetler arası eşitliği sağlamak ve kadınları güçlü kılmak
- Çocuk ölümlerini azaltmak
- Hamile sağlığı konusunda gelişim sağlamak
- HIV/AIDS, Malarya ve diğer hastalıklarla etkin mücadele
- Çevre sürdürülebilirliğini güvence altına almak
- Gelişim için küresel çapta işbirliği sağlamak

Toplam 200.000 dolar para ödülü
Microsoft, Imagine Cup 2009’un teması etrafında gençleri teknoloji ile küresel sorunlara çözüm bulunması adına teşvik etmeyi hedefliyor. Yarışma, 9 ayrı kategoride gerçekleşecek ve toplam 200 bin dolarlık para ödülü dağıtılacak. Yazılım Tasarımı alanında ise, dağıtılacak ödüllerin toplamı 50 bin doları buluyor. Kategori 1.sine 25.000 dolar, 2.sine 15.000 dolar, 3.süne ise 10.000 dolar ödül verilecek.

Imagine Cup 2009’un kategorileri şöyle:
 
1.       Yazılım Tasarımı
2.       Gömülü Sistem Geliştirme
3.       Oyun Geliştirme
4.       Robot ve Algoritma
5.       Bilişim Teknolojileri
6.       MashUp
7.       Fotoğraf
8.       Kısa Film
9.       Tasarım
 
Ülke finali düzenlenecek tek kategori olan “Yazılım Tasarımı”  dalında öğrenciler öncelikle proje raporlarını 1 Mart 2009 tarihine kadar Imagine Cup web sitesinden göndererek, yarı finale kalmak için uzman bir jüri kurulunca değerlendirilecek. Bölgesel olarak düzenlenecek yarı finaller sonrasında, Nisan ayında düzenlenecek Türkiye finalinde yarışacak en iyi proje ekipleri belirlenecek. İzleyiciye de açık olarak düzenlenecek ülke finalinde, jüri kuruluna yapılan sunumlara göre Türkiye’yi Imagine Cup 2009 dünya finallerinde temsil edecek proje ekibi belirlenerek, Kahire’ye Dünya finallerine seyahat ve kategori ödül sponsoru Casper firmasının özel ödüllerini kazanacak. Diğer yarışma kategorilerine katılan öğrenciler tamamen çevrimiçi (online) yarışarak, ikinci ve üçüncü aşamalar için gerçekleştirilecek elemeleri geçtikten sonra Kahire’de düzenlenen finallere katılma ve dünya finalisti olarak yarışma şansını elde edebilecekler. Projeler, gerçek hayatta uygulanabilir olmaları ve yenilikçi çözümler sunmaları göz önünde tutularak ve her kategori için belirlenen teknik koşulları da sağlamalarına göre değerlendirilecek.
 
www.imaginecup.com

Kaynak:
Tarih:
Hit: 470
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.