Midyeden esinlenen süper yapıştırıcı

 

ABD’li bilim adamları, midyeden esinlenerek, hemen tüm materyalleri yapıştırabilecek ucuz ve çok etkili bir teknik geliştirdiler.

WASHINGTON - Science dergisinde yer alan bu bilimsel araştırmaya göre, yapılan buluş, elektronik, denizcilik, havacılık veya tıpta, örneğin kontakt lenslerin veya diğer protezlerin yapıştırılması gibi çok geniş bir alanda kullanılabilecek. Araştırmanın başında yer alan Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nden biyo-medikal mühendisi Phillip Messersmith, bu süper yapıştırıcının teflondan, selüloza, akriliğe kadar 25 madde üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinin çok başarılı olduğunu belirterek, “Yöntemimiz değişik yüzeyler üzerinde çok iyi sonuç verdi. Şu an kullanılan teknikle yüzeyleri özel materyallerle yapıştırma olanağı sınırlı, mesela cam üzerinde iyi sonuç veren, altın üzerinde vermiyor, ama bizim yöntem böyle değil, daha evrensel” dedi.

Midyelerin organik ve inorganik materyaller üzerine büyük bir güçle yapışmasını sağlayan süreçten sinlenilerek, yıllar süren araştırmalardan sonra bu tekniğin geliştirildiğini belirten araştırmacı, bu buluşu, midyelere bu olağandışı yapışma yeteneği sağlayan moleküler yapıyı üreten küçük bir molekül olan dopamini ortaya çıkararak yaptıklarını kaydetti.

24.11.2007 09:18

 
Kaynak: Ve Teknoloji
Tarih:
Hit: 878
Yazar: ne0turkYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.