Mozilla’dan Mobil İşletim Sistemi: Boot to Gecko

 

Yıllar öncegeliştirdiği Firefox ile tarayıcı savaşlarını başlatan ve internet deneyimimize yeni bir boyut kazandıran Mozilla, mobil cihazlar için geliştirmeye başladığı işletim sistemi projesini duyurdu: Boot to Gecko.

Arkasına açık kaynak dünyasının desteğini alan bu yeni proje ile mevcut uyumlu platformların kurallarını ve kısıtlamalarını omuzları üzerinde taşıyacak ve mobil ortamın yeni web standartlarını bünyesinde barındıracak bir uygulamalar bütünü yaratılmak amaçlanıyor.

Patentli mobil altyapılardan bağımsız olarak çalışması planlanan sistem sayesinde, geliştiriciler aynı uygulamayı farklı platformlar için tekrar geliştirmek zorunda kalmayacak ve son kullanıcılar yeni aldıkları her cihaz için uygulama satın almak zorunda kalmayacak.

HTML5 ve Mozilla temelli API’ler sayesinde, geliştiriciler her yerde yeni deneyimler ve uygulamalar tasarlayabilecekler, her platform için ayrıca API incelemek ile zaman kaybetmeyecekler. Açık Web platformu temelli cihazlara sahip olan kullanıcılar ise istedikleri içeriğe ve uygulamaya hangi işletim sistemini kullanırlarsa kullansınlar rahatlıkla ulaşabilecekler.

Mozilla’nın tüm projelerinde olduğu gibi, açık standartlara ve herkes tarafından ulaşılabilen açık kaynak kodlara dayanan proje, telefon sistemleri-SMS-bluetooth-kamera-USB_NFC (yakın alan iletişimi) gibi alanlar için ihtiyaç duyulan açık standartlar geliştirmeyi amaçlıyor.

Proje üzerinde 20 kişilik sabit bir mühendis ekibi ile işe başlayan Mozilla, kodların %95′ini Firefox takımı ile paylaşarak yüzlerce kişilik bir mühendis ve geliştirici desteğini arkasına alıyor.

 

Peki bu projenin Google’ın tarayıcı temelli işletim sistemi Chrome OS’ten ayrılan yönleri neler? Chrome OS’in aksine Boot to Gecko dizüstü cihazlardan çok mobil ve tablet cihazları hedef alıyor. Mozilla, Chrome OS takımı ile fikir alışverişine ve kod paylaşımına hazır olduklarını belirtiyor.

Şu anda Samsung Gakaxy S 2 üzerinde testlerine devam eden Mozilla, tüm üreticilerin desteğini almak için ve sistemi her donanıma uyumlu hale getirebilmek için çalışmaya başladıklarını belirtiyor.

Kısacası, platformlardan ve donanımlardan bağımsız bir sistem oluşturmaya çalışan Mozilla, Web’in tüm avantajlarından sonuna kadar faydalanabileceğimiz yepyeni bir deneyim sunuyor. Bu projenin bir “Firefox Telefon” anlamına gelmediğinin altını özellikle çiziyor.

Android ve Windows Mobile‘a ve sırlar dünyası tadındaki IOS‘a bir alternatif olarak düşünüldüğünde bu projenin en çok son kullanıcıları heyecanlandıracağını düşünüyorum.

Kaynak: ColorTR
Tarih:
Hit: 998
Yazar: KaRaKuLeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.