ODTÜ nün Teknoloji Atağı Sürüyor

ODTÜ'ye bağlı Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (ODTÜ-TSK MODSİMMER) bünyesinde, ''Modelleme ve Simülasyon Bilgi Paylaşım ve İletişim Platformu'' açıldı.

ODTÜ'ye bağlı Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (ODTÜ-TSK MODSİMMER) bünyesinde, "Modelleme ve Simülasyon Bilgi Paylaşım ve İletişim Platformu" açıldı.

ODTÜ Teknokent İkizler Binası'ndaki açılış töreninde konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversitenin teknolojiye çok açık olduğunu, bu kapsamda kurulan Teknokent ile savunma sanayi merkezi olmak istediklerini söyledi.

Platform'un, TSK ve sektörün öncü kuruluşları ile Üniversite'nin yetkin kişilerini bir araya getirmeyi amaçladığını belirten Akbulut, bu alandaki gelişimi desteklemesi açısından önemli bir girişim olduğunu kaydetti.

İlk modelleme ve simülasyon binasının 10 sene önce Rektör Yardımcılığı yaptığı dönemde açıldığını anımsatan Akbulut, bundan 10 sene sonra Merkez'in modelleme ve simülasyon konusunda dünyanın en önemli kuruluşlarından biri olmasını ümit ettiğini söyledi.

ODTÜ-TSK MODSİMMER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mühendis Albay Altan Özkil de 10 yıl önce başlayan çalışmalar kapsamında geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik eğitim merkezleri kurulduğunu anlattı.

Özkil, Merkez'in vizyonunun bu süreç içinde değiştiğini belirterek, güncel çalışmalara akademik destek sağlama ve bilgi birikimini geliştirmeye yönelik etkinlikler düzenlemeyi amaçladıklarını bildirdi.

ODTÜ-TSK MODSİMMER Başkanı Doç. Dr. Veysi İşler de Platform için yaklaşık 1,5 sene çalıştıklarını belirterek, katkısı olanlara teşekkür etti.

İşler, Platform'un, modelleme ve simülasyon alanındaki tüm paydaşlarla iletişim ve koordinasyonun sağlanması, yeni projeler geliştirilmesi, yurtdışındaki gelişmelerin takip edilmesi ve işbirliği kültürünün geliştirilmesini amaçladığını kaydetti.

Bu kapsamda Platform bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleneceğini ifade eden İşler, iki ayda en az bir kez "MODSİM Günü" yapmayı planladıklarını belirtti.

İşler, daha sonra, "Modelleme ve Simülasyon Teknolojilerinin Önemi ve Dünyadaki Çarpıcı Örnekleri" konulu bir seminer verdi.
Kaynak: CNN Türk
Tarih:
Hit: 853
Yazar: NighT-7Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.