Oracle yeni veritabanı “11g”yi tanıttı

Oracle 11g’nin Active Standby ile fiziksel yedek veri tabanının gerçek zamanlı sorgulanabilmesi mümkün hale geliyor. Bu da felaket çözümü için hazırlanan altyapının, sistemi yavaşlatmadan, işlem performansını düşürmeden istendiği zaman açılabilmesine, hatta aynı zamanda raporlama gibi başka ihtiyaçları da karşılamasına olanak sağlıyor.

Snapshot Standby sayesinde yine fiziksel yedek veritabanı geçici olarak test sistemine çevrilebiliyor ve bu süreçte veritabanı hem okuma hem de yazma amaçlı kullanılabiliyor. Test süresi sona erdiğinde, test esnasında yapılan değişiklikler gözardı edilerek sistem yine yedek veri tabanı olarak hizmet vermeye devam edebiliyor.

Oracle 11g, Gerçek Uygulama Testi (Real Application Testing) ile BT altyapılarında ihtiyaç duyulan değişiklik işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Gerçek Uygulama Testi bir veritabanı üzerinde meydana gelen iş yükünü istenilen zaman aralığında kaydetmeyi ve bu iş yükünü başka bir veritabanı üzerinde uygulayarak oluşacak problemleri öngörmeyi, performans sapmalarını tespit etmeyi olanaklı kılıyor. Bu sayede donanım veya yazılım alt yapısında meydana gelecek değişikliklerde oluşacak farklılıklar, test sistemlerinde net olarak ortaya çıkıyor ve sorunlar rahatlıkla bu aşamada giderilebiliyor.

Oracle 11g’de, İleri Seviye Sıkıştırma (Advanced Compression) ve Total Recall özellikleri sunuluyor.

İleri seviye sıkıştırma özelliği tabloların sıkıştırılarak saklanması ve performans kaybı yaşanmadan okunması ve değiştirilebilmesini sağlıyor. Bu özellik sayesinde depolama katmanı seviyesinde önemli kazançlar elde edilebiliyor. Totall Recall ise yasal düzenlemelere uyum çerçevesinde geriye dönük olarak saklanması gereken veriyi arşivliyor.
Kaynak: egeliyim.net
Tarih:
Hit: 1104
Yazar: lanetlicocukYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.