Özel Harekat Sanal Ortama Taşınıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı, yüksek maliyetler gerektiren ‘atış’ ve ‘sürücü' eğitimlerini sanal ortama taşıyacak son teknolojiyle donatılmış ‘Konvoy Simülatörü Projesi’'ni başlattı.

TÜBİTAK'ın Kamu Araştırmaları Grubu tarafından 3 milyon 600 bin TL ile destek bulan proje, ODTÜ Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri ile Simsoft Bilgisayar Teknolojileri Şirketlerinin genç mühendisleri tarafından tamamen yerli kaynak ve bilgi birikimiyle geliştiriliyor.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş Proje Yöneticisi Ziya Deniz Eralp, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Grubu tarafından koordinasyonu yürütülen projeler arasındaki ‘Konvoy Simülatörü’ projesinin yaklaşık 1,5 yıl önce başlatıldığını anlattı.

ODTÜ-TSK MODSİMMER Başkanı Doç. Dr. Veysi İşler de geliştirme aşaması devam eden proje kapsamında, bir zırhlı araç için üretilen prototip simülatör sisteminin test faaliyetlerinin ODTÜ'nün tesislerinde testlerine devam ettiğini bildirdi. İşler, projeye tesislerindeki teknolojilerin yanı sıra ODTÜ'nün çeşitli bölümlerinden çok sayıda öğretim üyesinin de destek verdiğini belirtti.

İşler, simülasyon sistemlerinin gelecekte helikopter ve köprü üstü simülatörler gibi çok farklı alanlarda kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1724
Yazar: Cicuta-douglasiiYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.